Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конфликт между Европа и Украйна все пак има - заради АЕЦ "Запорожие"

03 август 2022, 16:48 часа • 6903 прочитания

Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко е изправен пред голям проблем. Правителството в Киев му възложи задача да убеди Европейския съюз, че ядреният парк на страната е достатъчно безопасен, за да се изнасят за блока огромни количества електроенергия с нулеви емисии, което ще помогне да се напълни изчерпаната хазна на Украйна и да се намалят главозамайващите европейски цени на електроенергията.

Но руската окупация на няколко украински ядрени обекта след инвазията, в съчетание с публичните спорове на министъра с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) относно безопасността, породиха опасения в Европа за сигурността на украинската енергийна система.

Всичко това създава атомно главоболие за Галушченко. На срещата на министрите на енергетиката на ЕС миналата седмица той предложи "печеливша сделка" за Европа - по-бързи одобрения за увеличаване на търговията с електроенергия с Украйна и спестяване на 6 млрд. куб. м газ, който няма да се изгаря за производство на електроенергия. Така Киев ще спечели достатъчно пари, за да изплати дълговете си, а ЕС ще изпълни плана си за спестяване на достатъчно газ за зима без руски доставки.

В интервю за Politico Галушченко твърди, че Украйна може незабавно да увеличи износа си на електроенергия за Запада от 100 мегавата (MW) до 1690 MW. Проблемът? "Техниците", отговаря раздразнено той.

Многократните изявления на Украйна за потенциална ядрена авария, ако Русия продължи да контролира най-голямата атомна електроцентрала в Европа АЕЦ "Запорожие", явно са изплашили Европа. Тези предупреждения, които имаха за цел да повишат чувството за неотложност на ЕС в първите дни на войната, сега рискуват да подкопаят доверието в неговата ядрена безопасност.

Украйна не трябваше да бъде свързвана с европейската мрежа до 2023 г. Но след руското нахлуване Киев се изключи от електрическата мрежа от съветската епоха, свързваща го с руската и беларуската електроенергийна система. ENTSO-E - мрежата на ЕС от оператори на електропреносни мрежи, разреши аварийна връзка със западната част на страната.

Галушченко се стреми към по-голямо ускорение под формата на ежеседмично увеличаване на износа на електроенергия, но европейските оператори се придържат към своите протоколи. ENTSO-E заяви, че предпочита бавното увеличаване на обемите с по 100 MW всеки месец, за да се осигури безопасна работа.

"Процедурите! Според процедурата...", оплака се Галушченко. "Ако бяхме спазвали процедурите по време на войната, вероятно руснаците щяха да са в Киев", казва той.

ENTSO-E в петък одобри увеличение на търговията с електроенергия с Украйна до 250 MW. "Възможността за по-нататъшно увеличаване на търговския капацитет ще бъде оценена през септември въз основа на съображения за стабилност и сигурност на електроенергийната система", се казва в изявлението им.

Напрежение в МААЕ

Русия е окупирала Запорожие още от март. Въпреки че ежедневните операции остават в ръцете на украинските работници в АЕЦ-а, в централата присъстват и служители на руския ядрен оператор "Росатом".

В интервюто за Politico Галушченко настоява, че сегашната експлоатация на атомната електроцентрала е достатъчно безопасна, за да позволи повече търговия с електроенергия с Европа, но също така отхвърля евентуално посещение на МААЕ, която да инспектира обекта и да го обяви за безопасен, докато той все още е под руски контрол.

Министърът добави, че идеалната ситуация би била Украйна да си възвърне пълния контрол върху централата, за да може да увеличи производството и да продава повече електроенергия на ЕС. "Надявам се, че руснаците ще излязат, защото тази година през зимата Запорожската АЕЦ, работеща с всичките шест блока, може да произвежда 6190 мегавата, което е невероятно", каза той.

Понастоящем на площадката работят само три реактора, а напрегнатата ситуация вече доведе до предупреждения за застрашена безопасност.

В последната си актуализация за ситуацията в Украйна МААЕ заяви: "Последните доклади за Запорожие показват все по-тревожна ситуация там... което предполага, че вече трудните и стресови условия, пред които е изправен украинският персонал в централата, са се влошили още повече".

Говорител на "Росатом" отвърна, че служителите на компанията предлагат "техническа, консултантска, комуникационна и друга помощ на оператора, ако е необходимо" и "не се намесват във вземането на решения от ръководството на централата, нито участват по какъвто и да е начин в охраната, контрола на достъпа до периметъра или други дейности, свързани с контрола".

Галушченко обвини директора на МААЕ Рафаел Мариано Гроси, че омаловажава рисковете от присъствието на Русия в централата.

МААЕ твърди, че е "независима и безпристрастна организация", но прессъобщение на агенцията от началото на март, в което инвазията е наречена "военна операция на Руската федерация", все още предизвиква недоумение у Галушченко. "Имам чувството, че позицията на МААЕ е: "Ние сме техническа организация, така че не можем да коментираме някои политически въпроси, ние сме просто техници, не искайте от нас да правим политически декларации", каза министърът. "Но не можете просто да кажете, че окупацията от военни или обстрелването с танкове на ядрена централа е просто технически въпрос, това е въпрос на ядрена безопасност".

В края на април Галушченко и Гроси се срещнаха с украинския президент Володимир Зеленски, за да обсъдят организирането на мисия на МААЕ за безопасност в завзетата централа в Запорожие, но първо Гроси се срещна с изпълнителния директор на "Росатом" в Русия и вече беше поискал и получил разрешение от Москва да премине в руската окупационна зона до ядрения обект, преди да обсъди въпроса с Украйна.

Галушченко твърди, че посещението на МААЕ при сегашните обстоятелства рискува да затвърди контрола на Русия върху Запорожие. "Знаем, че руснаците са ги подтикнали да дойдат. Те искат да дойдат и тогава МААЕ ще каже: "О, всичко е наред, ядреният материал е наред, радиацията е наред, руснаците са перфектни хора", каза Галушченко. "Никога няма да приемем това, защото това е легитимация на руската окупация на станцията".

Съпротивата на Галушченко срещу посещението на Гроси в Запорожие поставя шефа на агенцията в трудно положение.

"Трябва да разговарям с всички и особено с тези, които контролират мястото, за да изпълня техническите си задължения", заяви Гроси на пресконференция в ООН във вторник. Ръководителят на МААЕ каза, че "ще продължи да работи и да търси сътрудничеството и разбирането на всички".

Гроси неколкократно е изразявал загрижеността си относно войната и последиците от нея върху работата на ядрените реактори в Украйна. "Ако се случи авария в Запорожската атомна електроцентрала, няма да обвиняваме природното бедствие. Ще трябва да отговаряме само пред себе си", заяви Гроси.

Днес той каза, че "седемте основни стълба на ядрената безопасност и сигурност са нарушени" в централата в Запорожие. "Докато тази война бушува, бездействието е недобросъвестно", каза той и призова за възобновяване на инспекциите на централата.

По-рано украински представители заявиха, че от средата на юли руските войски използват АЕЦ-а в Запорожие като прикритие за артилерийски обстрел.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес