В резолюция, приета на 14 ноември, Европейският парламент призовава за по-целенасочени мерки срещу руския "сенчест флот" в следващите пакети от санкции на ЕС.
Какво е "сенчестият флот"?
Русия използва стари танкери, често незастраховани и с неясна собственост, за да изнася суров нефт и нефтови продукти в чужбина - въпреки санкциите на ЕС, Г-7 и международните наказателни мерки.
Тези дейности също така породиха опасения относно риска от екологични катастрофи, включително тежки нефтени разливи: Руският "сенчест флот" замърсява океаните с петрол, а Западът бездейства.
Като част от системните усилия за подкопаване на ограничителните мерки на ЕС, "сенчестият флот" осигурява ключов финансов ресурс за Москва в нейната незаконна и неоправдана агресивна война срещу Украйна, посочват евродепутатите.
Какво предлага Европарламентът?
Европарламентът иска посочване на всички отделни кораби, както и техните собственици, оператори, управители, счетоводители, банки и застрахователни дружества, които да бъдат засегнати от санкциите.
Снимка: iStock
Още: Великобритания наложи нови санкции на руски танкери
ЕП също така настоява за автоматично санкциониране на плавателни съдове, които плават във водите на ЕС без известна застраховка. Законодателният орган настоява ЕС да засили капацитета си за наблюдение, особено наблюдението с дронове и сателити, както и да извършва целенасочени инспекции по море.
Членовете на ЕП искат държавите членки на ЕС да определят пристанища, които да могат да се заемат със санкционирани кораби, превозващи суров нефт и втечнен природен газ, и да конфискуват незаконните товари без обезщетение.
Прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива в ЕС
Освен това резолюцията призовава държавите от Г-7 да прилагат по-ефективно наложеното ограничение на цените на руския петрол, превозван по море (60 долара за барел), да намалят значително тавана на цените и да предприемат мерки срещу вратичките, използвани от Русия, за да прехвърля и продава своя петрол и петролни продукти на пазарни цени.
Още: Въпреки санкциите: Сенчестият флот на Русия расте
Като подчертават, че въздействието на съществуващите санкции и финансовата и военната подкрепа за Украйна ще продължат да бъдат подкопавани, докато ЕС продължава да внася руски изкопаеми горива, членовете на ЕП настояват ЕС и неговите държави членки да забранят целия внос на руски изкопаеми горива, включително втечнен природен газ.
Текстът също така заявява, че блокът трябва сериозно да преразгледа двустранното си сътрудничество с трети държави, които помагат на Русия да заобикаля действащите ограничителни мерки на ЕС, ако дипломатическите усилия се провалят, съобщава пресцентърът на ЕП.