Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Командир от Азовстал: Моля, евакуирайте ни оттук

28 април 2022, 05:55 часа • 67376 прочитания

"62 дни водим битки и сме напълно обсадени. С нас са стотици цивилни граждани, десетки деца, има много хора с ограничени възможности, много възрастни хора. Обърнах се към световните лидери, към всякакви дипломати, към Папа Франциск, - призовавах и молих колкото мога, да за се приложи процедура по евакуация. Хората тук просто ще умрат. Ранените ще умрат, а живите ще бъдат убити в боя. Цивилните умират тук, както и в домовете си, където просто ги разстрелват".

Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Това каза Серхий Волина, командир на 36-та самостоятелна бригада на морската пехота, укриваща се в обсадената фабрика "Азовстал" - огромен завод с подземни тунели и множество цехове. 

Волина направи паралел със събитията при Дюнкерк през Втората световна война. 

След пробивът на френската отбранителна линия Мажино на 10 май 1940 г. и капитулацията на Холандия, на 14 май немското командване развива своя успех. Части от британските експедиционни сили под командването на лорд Джон Горт (френските части и връзки влизат в 16-ти корпус) и останките на белгийските войски са блокирани в района на Дюнкерк. Съюзническите войски, разположени на брега, са заплашени от пълно изтребление, но Хитлер заповядва да спрат идващите танкове: "Не се приближавайте към Дюнкерк на по-близо от 10 км" - защото британските крайцери и изтребители издигат такъв огнен щит, че нито наземно, нито въздушно германците могат да организират бързо спиране на спасителните действия. В своя реч за събитията Чърчил определя изтеглянето от Дюнкерк като "прекрасно спасение". В спасителната операция "Динамо" са евакуирани от плажа и пристанището на град Дюнкерк във Франция 338 226 френски и британски войници.

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

Гутериш: Работим по план за евакуация на хората от Азовстал

Голяма част от Мариупол е разрушена, а заводът Азовстал - лабиринт от тунели и цехове, е последната част от пристанищния град, която не е под руски контрол. Превземането на цялото пристанище на Азовско море е една от основните цели на Москва.

Това каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш пред португалски медии, който се срещна с президента на Русия Владимир Путин. Преди час той пристигна в Киев за среща с президента Володимир Зеленски.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

„Евакуацията на хората от Азовстал е много сложна операция“, каза Гутериш. „Путин се съгласи принципно и беше договорено детайлите да бъдат обсъдени на срещите, които се провеждат в момента“, допълни той.

„Тази операция е особено деликатна, защото става въпрос за извеждане на хора, които не са в домовете си или на обществени места, а за хора, окито живеят в наистина ужасни условия, в бункер. Нашата цел беше да направим тази операция в петък, но тогава нямаше необходимите условия за това", допълни ръководителят на ООН.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес