Четиринадесет години след като унгарският министър-председател Виктор Орбан се върна на власт, пое контрола над медиите, блокира всякаква гражданска съпротива и наруши върховенството на правото, много унгарци бяха загубили надежда, че властта му някога може да бъде отслабена.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Само че изведнъж един бивш член на най-елитния кръг на управляващата партия „Фидес“ се появи на политическата сцена и пое яростна битка срещу Орбан. Още през април той събра около 100 000 души по улиците на Будапеща, дни преди европейските избори направи нов мащабен митинг, а на самия евровот успя да докара най-слабия резултат на "Фидес" в историята.
Още: Орбан с най-слаб резултат на евроизбори, бивш негов съюзник го изненада
Явно мисията му да убеди унгарците, че правителството на Орбан трябва и може да бъде победено, тръгва доста успешно.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
„Преди два месеца никой не ме познаваше в Унгария“, казва Магяр в интервю за The Guardian, публикувано през април 2024 г. „Днес имахме най-големия политически митинг".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
От съюзник на Орбан до най-голям опонент
43-годишният Мадяр е роден в Будапеща. През 2005 г. той се запознава с Юдит Варга – доскорошен министър на правосъдието от „Фидес“. Предлага ѝ брак година по-късно и впоследствие двамата заживяват заедно и имат три деца.
Преди да започне да се занимава с политика в местния клон на „Фидес“, по онова време опозиционна партия, Мадяр безплатно защитава правните интереси на на антиправителствени активисти по време на протестите в Унгария през 2006 г. След като партията на Орбан взема властта на парламентарните избори през 2010 г., той е назначен за служител в Министерството на външните работи. Година по-късно се присъединява и към Постоянното представителство на Унгария към Европейския съюз. През 2015 г. започва работа в кабинета на министър-председателя, а три години след това поема управлението на Правната дирекция за ЕС на държавната банка MBH Bank.
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Още: Орбан: Унгария е единствената страна в ЕС, чиито граждани умират в Украйна
Големият скандал с "мафиотската държава"
Мадяр привлича вниманието на медиите, когато на 15 март тази година обявява намерението си да основе партия, предлагаща алтернатива на „изкуственото разделение“ между парламентарната опозиция и управляващата „Фидес“.
Той публикува аудиозапис, който според него доказва тайно споразумение между прокуратурата и високопоставени държавни служители. Записът е направен, след като бившата му съпруга Юдит Варга - тогавашен министър на правосъдието - му казва, че правителството на Унгария е "мафиотска държава", по думите на Мадяр. Двамата се развеждат миналата година.
След всичко това Петер Мадяр решава да основе партия "Уважение и свобода" (TISZA). Казва, че последните няколко години са го накарали да осъзнае, че идеята за „национална, суверенна, буржоазна Унгария“, обявена за цел на управлението на Виктор Орбан, всъщност е „политически продукт“, служещ за прикриване на масовата корупция и прехвърлянето на богатство към хората с подходящи връзки.
Още: ЕС измисли как да заобиколи Орбан, за да отреже парите на Путин
През следващите седмици политикът остро критикува правителството и по-специално - началника на кабинета на премиера Антал Роган. Твърди, че по време на мандата си начело на националния доставчик на студентски заеми е бил принуждаван да фаворизира близки до Орбан лица при публични покани за участие в търгове и е бил подлаган на натиск по отношение на аспекти от развода му. Първото му интервю, в което твърди, че „няколко семейства притежават половината държава“, е гледано милиони пъти.
Подкрепяният от правителството мозъчен тръст Megafon изразходва 117 милиона унгарски форинта - или около 300 хиляди евро - за рекламна кампания срещу Мадяр във Facebook в седмиците преди големия му априлски митинг.
Още: Вучич: Ще издигна паметник на Орбан
Възходът на TISZA
На евроизборите на 9 юни „Фидес“ на Виктор Орбан постигна най-лошия си резултат в този тип вот. Мадяр и неговата TISZA взеха 29,6% от унгарските гласове, а управляващите за първи път паднаха под 50% - 44,8 процентни пункта.
Формацията на Петер Мадяр ще вкара в Европарламента 7 депутати - с четири по-малко от тези на "Фидес". И въпреки че Орбан обяви победа, бързият възход на новата партия на опонента му е огромна заплаха за властта на недолюбвания заради отношението си към Кремъл унгарски премиер.
Самият Мадяр преди месеци обяви, че целта е възможно най-добро представяне на европейските избори, но отбеляза, че няма да ходи в Брюксел, защото трябва да "изгради" партията в Унгария. Изглежда, крайната му цел е да свали Орбан, а зад него са десетки хиляди унгарци. Това е "началото на края" за Виктор Орбан и партията му, обяви след евровота Мадяр.
Още: Виктор Орбан не смята, че Русия ще нападне НАТО
Каква Унгария иска Петер Мадяр?
Запитан какво го отличава от други унгарски опозиционни политически фигури, които са се опитвали и не са успявали да привлекат широк кръг избиратели, Мадяр подчертава опита си в системата на Орбан.
„Аз съм нов, новодошъл - но всъщност не съм нов, защото съм много опитен“, казва той, посочвайки годините си на работа като унгарски дипломат в Брюксел и членството си във „Фидес“.
Major opposition protest was held in the center of Budapest yesterday
— NEXTA (@nexta_tv) June 9, 2024
Tens of thousands of people took part in an election rally of the TISZA party and its leader Péter Magyar in Budapest.
The Hungarian opposition leader called on the protesters to "save Hungary together."… pic.twitter.com/15QHCYHDKl
"Имам визия за Унгария. Моята цел е да бъда в центъра“, посочва Мадяр и добавя, че има общи неща както с Орбан, така и с опозицията. В посланията си той акцентира основно върху вътрешните проблеми, по-специално борбата с корупцията и подобряването на качеството на живот на унгарците.
Критикувал е и Брюксел, но също така е подчертавал необходимостта от конструктивни отношения с ЕС - нещо, което убягва на Орбан. Унгарският премиер накара ЕС да замрази милиарди евро от фондовете на Будапеща заради неспазване върховенството на закона, блокира санкции срещу Русия и пакети на блока в помощ на Украйна. Скоро Унгария поеме председателството на Съвета на ЕС - от 1 юли, а все повече евролидери искат да отнемат правото на глас на Будапеща, която спъва ключови решения на Съюза.
Още: Белгия призова страните от ЕС: Да отнемем правото на глас на Унгария
„Мога да ви кажа, че съм малко по-близо до позицията на "Фидес", отколкото на опозицията, но това, което е сигурно, е, че сме член на клуба (ЕС) и трябва да се държим като член на клуба“, казва Мадяр. "Аз не съм голям фен на тази федерална европейска свръхдържава, затова вярвам в силните държави членки и силния ЕС“.
Той обещава, че ще сложи край на конфликтите на Унгария с блока, свързани с върховенството на закона: „Можем да водим дебати, но те трябва да бъдат конструктивни“.
Още: Зад кулисите: ЕС натиска Орбан да позволи начало на преговори с Украйна
Снимки: Getty Images