Нова карта на Европа, базирана на данни от ООН за световната миграция, показва точно до каква степен всяка страна на континента е източник на емигранти.
Държави като Португалия, Хърватия, Македония, Албания, Черна гора и Молдова са станали свидетели на това как над 1/5 от населението им емигрира.
България, макар често да смятаме, че е една от най-засегнатите от проблема с емиграцията страни, всъщност е извън челната десетка. Ако обаче погледнем само страните-членки на ЕС, то тогава България попада в топ 10 на страните с най-много емигранти.
Най-много хора са напуснали родината си в Босна и Херцеговина - 43,3%. Така около 1,6 млн. души, родени в Босна, всъщност живеят другаде.
Резултатът на размирната балканска държава е само с 5% по-висок от друга страна в региона - Албания. Там емигрантите са 38,8%.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Всъщност Топ 10 на страните в Европа с най-много емигранти изглежда така:
1. Босна и Херцеговина - 43,3%
2. Албания - 38,8%
3. Македония - 24,8%
4. Португалия - 22,3%
5. Черна гора - 22,1%
6. Молдова - 21,8%
7. Хърватия - 20,4%
8. Литва - 18,9%
9. Ирландия - 18,8%
10. Румъния - 17,5%
България е на 12-о място с 16,5% емигранти, като ни изпреварва само Латвия със 17,1%.
Прави впечатление, че Балканите са основен източник на емигранти в Европа, следвани от страните от останалата част на Източна Европа и Прибалтика.
Емиграцията в страните от Западна Европа е в рамките на 3 - 8%.
Повечето държави, оцветени в червено и синьо на картата, са всъщност държавите, чието население намалява от десетилетия.
На база данните на ООН е изготвена и друга карта - за най-честа дестинация на емигрантите. Някои резултати обаче може да изглеждат изненадващи, защото данните на ООН отчитат всъщност чуждите държави, в които има най-много родени граждани от страната-родина. Като цяло, данните на ООН се основават на мястото на раждане, а не на гражданството или етническата принадлежност.
Така например естонците и латвийците не емигрират основно в Русия, но резултатът на картата се дължи по-скоро на големите руски малцинства в тези страни, които вероятно са се завърнали в Русия. Ако Москва бъде изключена, естонците емигрират най-много към Финландия, а латвийците - към Великобритания.
Подобна е ситуацията и с България и Македония. Повечето емигранти към Турция са етнически турци. Ако Турция бъде изключена, най-много българи емигрират в Испания, следвана от Германия, Гърция, САЩ, Италия и Великобритания. Най-много македонци пък отиват в Швейцария.