Китайски частни компании са получили благословията на Китайската комунистическа партия да навлязат на окупираните от руснаците украински територии в Донбас и активно са започнали да развиват бизнес там. Те създават китайско-руски компании и вече възстановяват разрушените индустриални предприятия и мините като наемат за работници местни жители. Постепенно те изтласкват оттам руския бизнес, тъй като Русия, чиято икономика е изцяло заета във войната, няма средства да развива тези завладени територии.
Китайските бизнесмени най-вероятно са получили разрешение от ръководството на Комунистическата партия за тази си дейност и са уверени, че тази експанзия ще остане без никакви последствия. Редица китайски предприемачи от различни сектори - от енергетиката и селското стопанство до леката промишленост - пътуват до окупираните територии, създават там фирми, доставят оборудване за съсипаните фабрики и заводи и постепенно ги възстановяват. Това сочи разследване на NV.
Още: Неофициално: Зеленски отказал да подпише отстъпването на 50% от редкоземните минерали на САЩ?
"В момента руснаците нямат достатъчно пари, за да развиват завзетите украински земи. Затова Кремъл се опитва да привлече китайски компании да инвестират в окупираните региони на Украйна", казва Павел Лисянски, директор на Института за стратегически изследвания и изследвания на сигурността на Украйна.
От пролетта на 2023 г. съвместни компании с китайско участие от окупираните територии на Донецка и Луганска области присъстват на така наречения "Кантонски панаир" в Гуанджоу, Китай. Там е направил визита и съветникът на генералния директор на окупационната държавна компания "Надра" от т. нар. Донецка народна република (ДНР) Артьом Жихарев, който е посетил редица заводи за производство на минно оборудване в Пекин, Джънджоу, Дзинан и Тайюан.
Още: Ди Ванс нападна Европа на Мюнхенската конференция: Русия не е основната заплаха (ВИДЕО)
Китайците помагат на руснаците не само да възстановят разрушената индустрия в Донбас, но и доставят оборудване за завзетите от руснаците мини, например в Снежное и Крестовка. Освен това Руската федерация се опитва да привлече към международния транспортен коридор "Европа – Западен Китай" магистралата Ростов на Дон – Мариупол – Мелитопол – Симферопол, която Москва в момента активно строи.
Разследването сочи освен това, че китайските власти привличат на работа лица, които са разследвани в Украйна и са под международни санкции. Едно от тези лица е Ван Дунтао, назначен на длъжност генерален директор по инвестициите и финансирането в компанията "Heilongjiang Construction Investment Group".
Разследването е установило, че през 2023 г. откраднато имущество и ресурси от окупираните територии на Донбас са били изнесени в Китай. В същото време повече от 60% от вноса в окупираната Луганска област са стоки от Китай.
Китай: Щом САЩ говорят за "Америка на първо място", нека те първи да намалят военните си разходи
Според експерти Руската федерация не е в състояние самостоятелно да възстанови разрушената индустрия на Донбас, затова усилено се опитва да привлече китайски предприятия. Тя се опитва да убеди китайския бизнес, че окупираните украински територии ще останат под контрола на руснаците. В отговор Китай също целенасочено прокарва тезата, че тези украински земи ще останат под постоянен руски контрол, тъй като за него това е изгодно. Така Пекин хем лобира за собствения си бизнес, хем легализира агресията на Путин на международно ниво.
Си Дзинпин отива в Москва за 9 май заедно с Фицо и Вучич