Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кьовеши разкри измама с ДДС за половин милиард евро: Акция "Моби Дик" засегна и България

14 ноември 2024, 14:20 часа • 4944 прочитания

Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши разследва измама с ДДС на стойност 520 млн. евро, в която сериозно са замесени няколко мафиотски групи. Разследващи мерки се провеждат в няколко държави от ЕС, включително България, Хърватия, Кипър, Чехия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Словакия и Испания, както и в държави извън ЕС.

Колко души са заподозрени?

В рамките на разследването с кодово име "Моби Дик", ръководено от Европейската прокуратура в Милано и Палермо (Италия), се изпълняват заповеди за задържане на 43 заподозрени. По време на днешната акция, 14 ноември, ръководена от институцията, се извършват 160 обиска в повече от 10 държави, в които участват стотици полицейски служители. Разследват се общо 195 лица, като са замесени повече от 400 дружества, гласи официалното съобщение на Европрокуратурата.

Още: Европрокуратурата разследва ЕНП за измама и корупция, Манфред Вебер е на фокус

В изпълнение е заповед за замразяване на средствата в размер на над 520 млн. евро за компенсиране на щетите, нанесени на ЕС и националните бюджети. Само в Италия са обездвижени 129 банкови сметки, а 192 недвижими имота са запорирани, заедно с 44 луксозни автомобила и лодки.

Мафията със схема за укриване на данъци

Според разследването хора, свързани с няколко мафиотски клана, са инвестирали в престъпен синдикат, който е създал изключително печеливша схема за укриване на данъци.

„Моби Дик“ е "определящо разследване за Европейската прокуратура", заяви Кьовеши. "Отдавна започнахме да бием тревога за сериозното участие на опасни организирани престъпни групи в измами с бюджета на ЕС. Освен за колосалните щети, които те създават, предупреждавахме и за заплахата за вътрешната ни сигурност, която представлява тяхната дейност в тази област. Сега хвърляме светлина върху първия такъв голям случай".

Още: Кьовеши постигна рядка присъда в България, но не по големите разследвания

Нивото на сложност и ефективност на този престъпен синдикат, извършващ "въртележка" с ДДС, е безпрецедентно. В периода 2020-2023 г. той издава фактури за продажби на AirPods, лаптопи и други електронни стоки на стойност над 1,3 млрд. евро. Изглежда, че мафиотските методи са били използвани и за уреждане на конфликти, възникнали в рамките на престъпния синдикат между членовете на различните престъпни организации, казват от Европрокуратурата.

Снимка: iStock/Guliver

Измамите с ДДС се възползват от правилата на Европейския съюз за трансграничните сделки между държавите членки, тъй като те са освободени от данък върху добавената стойност. Въз основа на събраните доказателства заподозрените са създали дружества в Италия и други държави членки на ЕС, както и в държави извън блока, за да търгуват със стоки чрез измамна верига от липсващи търговци - които изчезват, без да изпълнят данъчните си задължения. Впоследствие други дружества от измамната верига претендират за възстановяване на ДДС от националните данъчни власти.

Още: Кьовеши: Организираните престъпни групи се насочват към европейските субсидии

Съдията по предварителните разследвания към съда в Милано разпореди предварителното задържане на 43 от заподозрените. 34 от тях ще останат в затвора, а 9 - под домашен арест.

Заповеди за арест, включително на намиращи се в България

По искане на Европейската прокуратура бяха издадени седем европейски заповеди за арест на заподозрени лица, намиращи се в България, Чехия, Нидерландия, Испания и държави извън ЕС. На други четирима заподозрени беше наложена временна забрана за упражняване на търговска дейност.

Още: Кьовеши конфискува сгради и коли заради измама с еврофондове

Разследването беше проведено от италианската финансова полиция във Варезе и италианската държавна полиция под надзора на Европрокуратурата. Италианската финансова полиция в Милано и Палермо също допринесе. Разследващите мерки бяха извършени и с подкрепата на Европол и на няколко национални правоприлагащи агенции, съобщи институцията на Кьовеши в сайта си.

Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните италиански съдилища.

Европейската прокуратура приложи и списък на най-важните партньори и участващите национални органи, сред които е Националната следствена служба на България (НСлС).

Още: Лаура Кьовеши - пълно разочарование с европравосъдието в България

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес