Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че Берлин няма непременно да снабди Украйна с далекобойни крилати ракети "Таурус" само защото САЩ може да решат да изпратят на Киев ракети с голям обсег ATACMS.
Още: След като съд блокира решението за анулиране на вота: Бурни реакции в Румъния
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
Още: САЩ обмислят да предоставят на Украйна ракети с голям обсег, заредени с касетъчни боеприпаси
По този начин двете страни напомнят на ситуацията с доставката на танкове за Украйна. Още преди страната, нападната от Русия, да получи бронираната техника, се водеха спорове по оста Вашингтон - Берлин, като германците искаха първо САЩ да гарантират доставките на танкове "Ейбрамс", за да може Бундесверът да задейства пращането на танкове "Леопард".
В крайна сметка това се случи, но Киев още не е получил "Ейбрамс". Очаква се това да стане този месец.
Още: Бивш военен министър: Руската тактика е по-скоро САЩ да се оттеглят като посредник в Украйна
Още: В Русия гори църква след атака с дрон, гасенето на пожара се оказва невъзможно (ВИДЕА, СНИМКИ)
Позицията на Германия за "Таурус"
"В тази война няма автоматизъм", заяви Писториус пред репортери в рамките на посещение в Кьолн, като добави, че Германия все още не е в състояние да вземе решение дали да предостави на Украйна ракети "Таурус", или не, пише "Ройтерс".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Макрон: Путин да спре да лъже (ВИДЕО)
Още: В Кремъл се изплашиха за живота на Путин: Делегация се опита да му поднесе опасен подарък
Още: "Какво чакаш?": Само Шолц блокира ракетите "Таурус" за Украйна? (ВИДЕО)
Киев настоява Берлин да му достави ракетите с обсег над 500 км, които се изстрелват от изтребители. Германският канцлер Олаф Шолц неведнъж е давал да се разбере, че ще действа само съгласувано с Вашингтон по отношение на оръжейните доставки.
Великобритания и Франция дадоха на Украйна крилати ракети Storm Shadow и Scalp, които са подобни на "Таурус". Въпреки това Съединените щати досега се въздържат да изпратят на Украйна своите ATACMS въпреки исканията на Киев.
Още: "Русия се стреми към смърт и разруха": Молдовският президент осъди новите удари по Киев
Още: Тайните на фараона Рамзес II: Откриха скрити послания върху египетския обелиск в Париж
Ще има ли ATACMS за Украйна?
През уикенда ABC съобщи, че САЩ вероятно за първи път ще доставят на Украйна ATACMS.
Андрий Ермак, началник на канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски, заяви в Telegram, че дискусиите за ATACMS се движат напред, но не даде подробности.
Снимка: Getty Images
В интервю за CNN Зеленски заяви, че планира да разговаря отново с президента на САЩ Джо Байдън за предоставяне на ATACMS на Украйна и че се надява да ги получи през есента.
Крилатите ракети трудно се откриват от радарите за противовъздушна отбрана, тъй като летят на малка височина. Използват се главно за поразяване на важни цели в тила на противника - командни пунктове, складове за боеприпаси и гориво, летища и мостове.
Русия използва ракети с далечен обсег за унищожаване на цели в Украйна, включително гражданска инфраструктура, а Киев не може лесно да отвърне на тези атаки.