Кашлянето на човек, заразен с коронавирус бе моделирано от финландски учени. Резултатите от изследването бяха публикувани на сайта на Университета Аалто, пише БГНЕС. Специалистите създадоха 3-измерен модел, показващ как частиците на вируса се разпространяват в закрито помещение. Стана ясно, че при кихане или кашляне аерозолният облак се движи в непосредствена близост от източника в радиус от няколко метра и се разтваря. Но за няколко минути частиците на вируса може да се намират във въздуха и да заразят околните.
Още: Финландската брегова охрана взе на абордаж руски танкер заради подозрения за саботаж
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас
Като пример учените моделираха магазин с коридори с шандове, в който е влязъл болен от коронавирус. Частиците на вируса могат да останат във въздуха 5-6 минути. При това летливостта и концентрацията на газовия облак зависят от размера на помещението и как то се проветрява. „Дребните частици на вируса не падат на пода, а се движат във въздушните потоци или остават на едно място”, се казва в анализа. учените казват, че заразеното лице може да се изкашля и да излезе, но да остави след себе си облак от носещите се коронавирусни частици.
Според специалистите, моделирането позволи да се изясни, че вирусните частици могат да се намират във въздуха по-дълго време, отколкото се смяташе досега. Медиците препоръчват както заразените, така и здравите хора да си седят у дома. А ходенето до магазина или на други обществени места да планират така, че в самото посещение да има колкото се може по-малко хора.
Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа
Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини