Ако Русия започне война срещу НАТО през Сувалския коридор на границата между Литва и Полша, това може да доведе до откриването на няколко фронта при избухването на Третата световна война. Както е известно Сувалският коридор е сухопътната връзка с дължина около 100 км, през която балтийските страни се свързват с останалата част от ЕС и откъдето минава най-краткият път между Беларус и руския ексклав Калининградска област. Именно през Сувалския коридор съюзникът на Москва Беларус може да се съедини с Руската федерация, поради което този коридор се разглежда като много уязвимо място за Североатлантическия алианс. Тук са разположени хиляди руски военни, както и руски изтребители и ядрени оръжия, а коридорът е единствената шосейна и железопътна връзка между Полша и Централна Европа с балтийските държави. Още: Залужни: Третата световна война започна
Най-уязвимото място
Именно Сувалският коридор е потенциална точка №1 на военно напрежение, ако Русия извърши нападение, показва карта, публикувана от американското издание Newsweek на 14 декември.
Снимка: Getty Images
Според авторите на материала, точно балтийските страни – Литва, Латвия и Естония, могат да се превърнат в тест за възпиращата сила на НАТО спрямо Русия. Заплахата накара Естония и Латвия през януари тази година да сключат споразумение с Литва за укрепване на сухопътните граници с Руската федерация и Беларус в рамките на Балтийската отбранителна линия, а през октомври в германския град Росток беше открит и команден център за оперативната група на НАТО "Балтийско море" за укрепване на контрола на Алианса.
Още: Норвегия, Швеция и Финландия раздадоха на всички граждани брошури със съвети в случай на война
Литва монтира противотанкови бетонни пирамиди, известни като "зъбите на дракона" по границата си. А Службата за външно разузнаване на Естония заяви, че НАТО "може да се изправи пред масивна армия от съветски тип през следващото десетилетие".
Снимка: Getty Images
Финландската граница
Според картата друг фронт може да бъде отворен на североизточния фланг на НАТО, където преминава границата от над 1330 км на съседна Финландия.
Още: 800 000 западни войници, ако Русия нападне НАТО: Тайният план на Берлин за Трета световна война
Приднестровието
Малко след началото на пълномащабната война в Украйна руският командващ Рустам Минекаев заяви през април 2022 г., че Москва иска да създаде коридор през Южна Украйна до Приднестровието - област, която също е показана на картата на Newsweek. Това повдигна въпроси за това как сепаратисткият анклав, в който има руско военно присъствие, може да се впише в плановете на Путин. Засега обаче този вариант изглежда много труден - причината е, че Одеса така и не беше застрашена от сухопътна руска атака и морски десант, след като Руският черноморски флот ефективно беше разбит от Украйна, главно с помощта на морски дронове и прецизни ракетни удари в Крим.
Сърбия, Република Сръбска, Грузия и дори Турция
Други части на Европа също могат да бъдат уязвими. Марк Монтгомъри, пенсиониран контраадмирал на САЩ, коментира пред изданието, че Путин "притиска Сърбия... и босненците и Република Сръбска" и също така "натиска силно" Грузия, която е разкъсвана от протести срещу управляващата коалиция "Грузинска мечта", търсеща сближаване с Москва.
Картата на Newsweek също така показва потенциални усложнения за членката на НАТО Турция, която граничи с южнокавказката република, която води кратка война с Русия през 2008 г. Това доведе до обявяването на независимост от отцепилия се регион Абхазия.
Още: Коя армия колко силна е ще покаже Третата световна война
Предупреждения
В материала се припомнят думите на германския министър на отбраната Борис Писториус, който предупреди, че Путин "може да атакува страна от НАТО" и заяви пред Бундестага: "Трябва да сме готови за война до 2029 г."
Посочват се и думите на професора по политология в North Central College Уилям Мак, който на свой ред каза, че почти никой не се съмнява, че Путин ще продължи агресивно да защитава интересите си в Европа и ще се стреми да използва всяка пукнатина, за да насърчава руското влияние.
Предупреждение дойде и от шведския министър на гражданската защита Карл-Оскар Болин: "Войната може да дойде в Швеция". Той бе подкрепен от главнокомандващия шведската армия Микаел Бюден, който се обърна към шведите с апел "да се подготвят психически" за военен конфликт.
Снимка: Getty Images
Полша разположи първите южнокорейски танкове по границата с Калининград (ВИДЕО)