Британската Камара на лордовете във вторник обсъди предимствата на втори референдум за членството в ЕС при започването на разглеждане на ключов законопроект за Brexit, докато министрите се опитаха да омаловажат изводите в изтекъл доклад на правителството, който очертава само икономически недостатъци от напускането на блока.
Още: Въпреки заплахите на Фицо: Словакия ще продължи да доставя електроенергия на Украйна
Още: Солени глоби за каране на електрическа тротинетка по тротоарите в Барселона
Рекорден брой от 188 лордове поискаха да се изкажат по време на двудневното откриване на дебата за законопроекта за ЕС (за оттегляне), като много от тях вероятно ще бъдат критични към стратегията за Brexit на премиера Тереза Май.
Законопроектът е от решаващо значение за напускането на Великобритания от ЕС, предвиждайки отмяната на акта от 1972 г., който превърна Великобритания в член и прехвърляше четири десетилетия наредби на ЕС върху британските закони.
В първия знак за бедите, които лордовете биха могли да причинят на правителството, опозиционент депутат лейърист изрази съжаление, че законопроектът не предвижда втори референдум за окончателната сделка по Brexit.
Още: След 12 жертви на масова стрелба: Черна гора планира да затегне контрола на оръжията
Още: Полша изготвя планове за евакуация в случай на природни бедствия или военна заплаха
"Първата дума за Brexit беше дадена на народа, така че и последната дума трябва да бъде на народа, щом видят предложените от правителството условия", каза Андрю Адонис, цитиран от БГНЕС.
Дик Нюби, лидер на проевропейските либерални демократи в горната камара, заяви, че ще подкрепи подобен референдум и критикува по-широкия подход на Мей.
Още: В Херсон руските окупатори удариха литовското консулство
Още: В Германия: Срив в системата за граничен контрол предизвика опашки по летищата
"Движим се към 29 март следващата година, без да държим волана", каза той, имайки предвид датата на излизане от ЕС.