Какво ще се случи след по-малко от 11 часа и ще има ли референдум за независимост в Каталуния? Категоричен отговор на този въпрос все още няма.
Всички очи са вперени в испанската автономна област, като испанските централни власти правят всичко възможно да няма плебисцит. Според Енрик Мильо, който е най-високопоставеният чиновник в Каталуния, назначен от централното правителство в Мадрид, агенти от испанската жандармерия са запечатали Каталунския регионален център по комуникациите. Със запечатването се отнема възможността да има електронна комуникация с 2315 предвидени за гласуване секции, т.е. няма възможност по електронен път да излизат данни за резултати, както и да се гласува онлайн. По думите на Мильо, така не може да бъде проведен референдум, който да е юридически гарантиран и да е обвързващ, както е обещало регионалното правителство на Каталуния.
В официално изявление испанското правителство обяви, че от 2315 секции вече са затворени над 1300 т.е. там със сигурност няма да може да се гласува. 163 училища, в които е предвидено да има секции, обаче са окупирани от ученици и родители, като през цялата събота (30 септември) там имаше събития – празненства, спортни активности, благотворителни дейности, т.е. нищо, заради което властите да могат да се намесят. Родителите и децата им започнаха да се събират в учебните заведения още от петък (29 септември), като се канят да прекарат и тази нощ, за да могат да гласуват утре. Има обаче изрична заповед към испанските сили за сигурност да разчистят всички секции, в които има опити за гласуване, като не се уточнява как точно ще стане това, макар разпорежданията са да не се използва сила. Това трябва да стане до 7:00 часа сутринта българско време, а стартът на гласуването е обявен за 10:00 часа сутринта българско време.
Prepared to stay the night to keep the poling stations open. #CatalonianReferendum pic.twitter.com/t0td3qI8Gw
— Butterfly Rebellion (@Butterfly_Reb) 30 септември 2017 г.
По информация на The Washington Post край бреговете на Каталуния са разположени военни кораби с испански армейски части, които да се намесят в случай на нужда. Няма обаче информация за какви сили става въпрос.
До 300 000 евро пък ще е глобата за доброволци, които помагат за организацията на работа на секциите за референдума, информира Reuters. Въпреки това се очаква десетки хиляди хора да опитат да гласуват.
I've not seen this kind of uprising since I was in Berlin in 1989. Not sure #EU has woken up to significance of #CatalonianReferendum pic.twitter.com/lyzL6CVaI1
— Roger Casale (@rogercasale) 30 септември 2017 г.
Интересен анализ беше пуснат от мадридския вестник El Pais относно финансовото състояние на Каталуния. Един от основните аргументи за независимост на провинцията е, че тя допринася твърде много с данъци за испанския държавен бюджет, но получава твърде малко в отплата. Според графика на испанското финансово министерство всъщност дефицитът в Каталуния е по-малък от този в Мадрид и Андалусия. Каталуния е на минус в съотношението данъци:инвестиции с 207 евро на глава от населението. За сравнение Мадрид е на минус с 247 евро, а Андалусия - с 358 евро. Най-зле е Валенсия - 702 евро на човек. Най-облагодетелстван е анклавът Сеута - 2752 евро на плюс на глава от населението, след това е Баския регион с 2194 евро плюс.
В Испания действа прогресивна данъчна система т.е. по-богатите провинции дават повече в централния бюджет и получават по-малко под формата на обратни инвестиции.