Хиляди хора умират всяка година, пресичайки най-опасния миграционен път в света към Европа. И все пак много от спасените от вълните казват, че биха направили всичко това отново, предаде The Guardian.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
След часове търсене из сивите води на Средиземно море, на хоризонта се появява малка точка: непригодна за плаване дървена лодка, напуснала либийското крайбрежие предишния ден. Опитва да стигне до Европа, но не успява. Повечето от 21-те възрастни и деца на борда бягат от войната и мъченията и казват, че предпочитат да умрат на този преход, отколкото да се върнат. Всички са изтеглени безопасно на борда на кораба за търсене и спасяване Life Support.
„Извикахме ги, когато водата влезе в лодка. Бяхме ужасени“, казва Ханан Муханед, 33-годишна либийка, която гушка крещящата си тригодишна дъщеря Кала. „Да влезеш в лодката и да се опиташ да стигнеш до Европа все пак е по-добре от милициите, по-добре от конфликта в Либия“, добавя тя. Муханед е платила на контрабандист около 3000 долара (2360 паунда), за да отведе нея, съпруга й и трите й деца в Европа. Кала, която е родена с недиагностицирано състояние, заради което не може да ходи или да говори, е нейната основна грижа. „Искаме най-доброто бъдеще и медицински грижи за нашата дъщеря“, казва Муханед. Още: Албания даде "зелена светлина" на пакта за мигрантите с Италия
Истории от миграционния път
Средиземно море остава най-опасният миграционен път в света, но въпреки това броят на желаещите да преминат отново нараства. Миналата година повече от 270 000 мигранти са пристигнали в Европа, повечето от тях през Средиземно море, малък брой през сухопътните граници. През 2023 г. най-малко 3760 души са загинали или са в неизвестност.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Емануеле Нанини, ръководител на мисията в Life Support, казва: „По-голямата част от хората, които спасяваме, бягат от абсолютни ужаси. Много от тях са били оставени в центрове за задържане или са преживели изтезания, сексуално насилие и принудителен труд. Много от тях са се опитвали да прекосят Средиземноморието няколко пъти, но са били отблъснати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
14-годишният Махер Али е бил във втората лодка. Когато за първи път се опитва да плати на контрабандист да го отведе до Европа, той е качен в кола и му казват, че ще бъде закаран до плажа. Вместо това той е отведен дълбоко в пустинята. „Пътуването отне часове“, казва той. „Бях с няколко други мъже и в крайна сметка ни оставиха насред нищото. Контрабандистите взеха всичките ни пари. Те ни оставиха да умрем,“ казва 14-годишния Махер Али. Още: Тексас обяви война на Байдън: Мигрантите от Мексико вече са оръжие за руската пропаганда
27-годишният Абдул Гадер седи тихо в ъгъла на Life Support. Той бяга от войната на Судан в Дарфур и вече четири пъти се опита да пресече Средиземно море, но всеки път лодката му е отблъсквана от либийската брегова охрана. Под ризата си Гадер крие белези от мъчение. „Опитах се да си намеря работа в Либия, за да платя пътуването до Европа, но често не ми плащаха. Хората ме наричаха „роб“, подиграваха ми се и ме караха да работя безплатно. Когато поисках пари, ме пратиха в затвора“, тихо казва Гадер. „Те ме измъчваха с ток. Други бяха бити до смърт,“ разказва Гадер. Той успява да намери контрабандист, който организира последния му опит да стигне до Европа. Затворен е в транспортен контейнер няколко дни, яде стар хляб и пие мръсна вода. „Платих 5000 либийски динара (£800), всички пари, които бях спестил“, казва Гадер. „Нямаше момент, в който да не се страхувах, докато бях в Либия. Бях готов да рискувам всичко или да умра.“
Тази година само през януари повече от 9000 души са пристигнали в ЕС по море, според ООН. Приблизително 41 са загинали или са изчезнали при опит за пътуване. „Средиземно море е гробище“, казва капитанът на Domenico Pugliese Life Support. 52-годишният италианец преди това е работил на търговски петролни кораби, това е първият му опит в спасителната работа. „Винаги съм знаел, че хората напускат домовете си, бягайки от война, насилие и глад, но сега наистина ги виждам. Виждам страданието и крайните действия, които хората предприемат, за да прекосят морето. Тук съм, за да помогна за спасяването на животи и да ги доведа в Европа, да ги прибера у дома.“
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)