Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да очакваме след Brexit - историческият избор

01 февруари 2020, 10:00 часа • 2700 прочитания

В полунощ на петък срещу събота Великобритания приключи почти половин век интеграция с най-близките си съседи и напуска Европейския съюз, като започне нова, но все още несигурна, глава в своята дълга история.

Още: Генерал на Кадиров за новата украинска изненада в Курск: Всичко ще е наред, молете се за нас (ВИДЕО)

Още: Румъния в Шенген: Куче от Унгария пререди всички на границата (ВИДЕО)

Една минута след полунощ Великобритания стана първата държава, напуснала 28-членния Евросъюз. Страната приключи ще приключи почти половин век интеграция с най-близките си съседи и започва нова, но все още несигурна, глава в своята дълга история Официалните празненства няма да бъдат твърде шумни поради уважение към близо половината от населението, което искаше да остане в ЕС и което продължава да се страхува от предстоящото.

Официалните празненства няма да бъдат твърде шумни поради уважение към близо половината от населението, което искаше да остане в ЕС и което продължава да се страхува от предстоящото, предаде АФП.

Тази година раздялата няма да е пълна. Предстои 11-месечен преходен период, договорен като част от споразумение за напускане на ЕС и Великобритания, ратифицирано тази седмица. Кралството и ЕС ще продължат да съществуват така, сякаш не е имало никакъв „развод”- Британците ще могат да работят и да търгуват свободно с нациите на ЕС до 31 декември и обратното, въпреки че Великобритания вече няма да бъде представена в институциите на блока.

Още: Почина бивш гръцки премиер: Изпращат го с четиридневен национален траур

Още: Заради Путин и спирането на газа: Положението с тока в Приднестровието става неудържимо

Все пак до края на годината двете страни ще трябва да съгласуват всички условия за бъдещото съществуване и взаимодействие и най-вече да се опитат да сключат споразумение за свободна търговия. Но в правен аспект Великобритания е вън - без лесен път назад

Задават се търговски преговори

Британските евроскептици десетилетия наред водят кампания за освобождаване на страната си от това, което те виждат като прекалено бюрократична и необяснима институция.

Джонсън обеща да напусне единния пазар на ЕС и митническия съюз, за да може Великобритания да сключва търговски сделки по целия свят.

Още: Щурмовете с танкове стават самоубийствени за Русия: Загубите ѝ с числа и примери (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Путин се стреми да убие Зеленски преди Тръмп да поеме властта: Украински журналист

Но как точно ще работи това - и на каква цена за фирмите, които зависят от бизнеса на ЕС, не е ясно.

Сделката за развод реши проблема с дълговете на Лондон, правата на емигрантите от ЕС, статута на Северна Ирландия и преходния период.

Но Джонсън си даде само 11 месеца за договаряне на ново партньорство, обхващащо всичко - от търговията до сътрудничеството в областта на сигурността. Той изрази желание да постигне „амбициозно” споразумение за свободна търговия, а да се договори също за запазването на тясно сътрудничество в редица области, преди всичко в сферата на сигурността и разузнаването.

Ако преговорите между Великобритания и ЕС се провалят, страната ще се изправи пред най-тежкия от всички възможни сценарии за напускане: въвеждане на мита, рязък скок на цените, опашки на тировете по границите, възможен дефицит на лекарства и европейски продукти. Премиерът Джонсън ще представи плановете си в реч в понеделник, но Брюксел вече предупреди, че трябва или да ограничи амбициите си, или да поиска повече време.

Отделно Обединеното кралство тази година ще трябва да приеме нова мигрантска политика, а също да започне търговски преговори със страните, които не влизат в ЕС. Правителството заяви в петък, че се надява в продължение на три години да постигне споразумения за свободна търговия, които да обхващат 80% от търговския оборот. Джонсън също иска търговска сделка със САЩ, чийто президент Доналд Тръмп е голям привърженик на Брекзит. Държавният секретар Майк Помпео приветства потенциалните възможности по време на посещение в Лондон в четвъртък, казвайки: "Ще видите огромните ползи, които се полагат и на двете ни държави в резултат на това."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес