Преди 50 години, Федерална република Германия решава да въведе единни номера за спешни повиквания: 110 за повикване на полиция и 112 за повикване на пожарна и линейка. Преди това не всички германски граждани са можели да използват единния номер за спешни повиквания: телефонният номер 110 бил достъпен за около 1000 от 3785 местни телефонни мрежи. Повечето граждани се налагало да търсят нужния им спешен номер в телефонните указатели.
Различен спешен номер за различните места
Трицифреното число е било най-краткото технически възможно по онова време. И най-лесно за набиране и запомняне. Полицейският телефонен номер 110 е съществувал в Германия още от 1948 г., но не е бил централизиран.
Още: Защо операторите на спешния тел. 112 остават анонимни? Отговор на вътрешния министър
От средата на 70-те години на миналия век в ГДР е било възможно да се обаждате на службите за спешна помощ на номера 110 и 112, както и на 115. В Западна Германия са били необходими още няколко години, за да може решението на правителството от 1973 г. да заработи в цялата страна.
Трагедията, която става двигател за централизирането
Според фондация "Бьорн Щайгер", която играе ключова роля в поддържането на единните номера, последната местна телефонна мрежа е била свързана през 1979 г. Уте и Зигфрид Щайгер основават фондация "Бьорн Щайгер” през 1969 г. след трагичен инцидент в семейството им. Техният 8-годишен син Бьорн загива при пътнотранспортно произшествие. Службите за спешна помощ пристигат на мястото на трагедията твърде късно - един час след произшествието. Детето умира по пътя към болницата от травматичен шок. След инцидента родителите на момчето осъзнали, че техният случай не е изключение и че на много хора се налага да чакат с часове за помощ.
Семейство Щайгер започва да се бори за подобряване на спешната помощ в Германия и за въвеждане на единни номера за спешна помощ в цялата страна. Те са предприели не една и две инициативи за подобряване на услугите за спешна помощ. В крайна сметка успяват да убедят всички в необходимостта от въвеждане на единни номера. Уте Щайгер, основател на фондация "Бьорн Щайгер", умира през 2022 г. на 88-годишна възраст. Съпругът ѝ Зигфрид Щайгер умира през същата година на 92-годишна възраст.
Още: След проверка: Сигналът за падналото върху кола дърво е предаден на институциите
41 хиляди обаждания дневно
Германците не викат толкова често линейка, ако сравняваме с други европейски страни: в Германия има много болници - и то не само в градовете. Те се строят така, че да не са твърде отдалечени от никое населено място.
Въпреки това спешната помощ получава около 41 хил. повиквания само за един работен ден, а през почивните дни - с около 10 хил. по-малко. По официални данни през 2022 г. германските служби за спешна помощ са получили около 1,1 млн. повиквания.
Още: Двама кърджалийци звънели 239 пъти на спешния телефон 112
Източник: Дойче веле
1000 лева глоба за мъж, подал фалшив сигнал на 112
Смартфоните автоматично ще пращат локацията ни на телефон 112