Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Източноевропейци спасяват прибирането на реколтата в Западна Европа

16 април 2020, 16:30 часа • 2936 прочитания

Източноевропейските селскостопански работници летят до Великобритания с чартърни полети, за да берат плодови и зеленчукови култури, предава БГНЕС.

Air Charter Service съобщи пред BBC, че първият полет ще кацне в четвъртък в Станстед със 150 румънски работници в селското стопанство. Фирмата заяви, че самолетът е първият от шест, които трябва да се използват между средата на април и края на юни.

Наскоро британските фермери предупредиха, че културите могат да бъдат оставени да изгният на полето поради недостиг на сезонни работници от Източна Европа. Ограниченията за пътуване поради блокирането на транспортните връзки заради COVID-19 доведе до това повечето работници да си останат у дома.

Един от най-големите производители на прясна храна във Великобритания, G's Fresh със седалище в Кембриджшир, потвърди, че наема два от шестте полета, превозващи работници от Източна Европа, от Румъния.

По-рано британски фермери започнаха кампания "Нахранете нацията", защото няма кой да прибере реколтата заради пандемията. Подобна акция е имало в страната по време на Втората световна война. В акцията властите призовават англичаните да се захванат със селскостопанска работа, вместо да си стоят вкъщи, ако няма какво друго да правят.

Дерек Уилкинсън, управляващ директор на подразделението Sand's Farms на G's Fresh, заяви пред BBC, че 150-те работници, пристигащи в Станстед от източна Румъния в четвъртък, ще бъдат откарани с автобус до ферми в Източна Англия, за да берат марули.

Частна фирма Air Charter Service вече е организирала полети за сезонни работници в други страни. През последните седмици тя превози 1000 земеделски работници в Германия от България и Румъния.

Националният земеделски съюз (NFU) заяви, че са необходими до 70 000 берачи на плодове и зеленчуци. Той призовава също и за съвременна "земеделска армия" от британски работници.

Как е в останалите държави?

В разгара на кризата и Германия все пак ще приеме сезонни работници от Източна Европа, за прибиране на реколтата, но при много строги правила. През април и май страната ще приеме около 40 000 сезонни работници от България, Румъния и Полша, като се очаква те да пристигнат организирано в страната и да преминат през медицински прегледи.

Испанското правителство от своя страна заяви, че ще направи по-лесно за мигрантите и безработните да работят в сферата на земеделието. Във Франция пък повече от 200 000 души са отговорили на призива безработни работници да помогнат на земеделските производители и животновъдите за необходимата работна ръка с наближаването на лятото.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес