Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Израелски журналист: Законът на Путин за държавната измяна копира Сталинския наказателен кодекс

19 юли 2022, 10:00 часа • 6753 прочитания

Защо Русия се нуждае от ракетния терор в Украйна и защо Виница беше обстрелвана именно докато течеше конференцията в Хага? До какво би довело унищожаването на Кримския мост и как Русия вербува хора за войната? На тези и други въпроси отговаря израелският журналист Сергей Аслендер пред Апостроф TV.

По мнението на журналиста целта, която преследват руснаците с добре разчетените си удари по многолюдни места в мирните градове, е да пострадат възможно най-много хора. Идеята е населението да бъде сплашено, за да окаже в крайна сметка натиск върху украинските власти да прекратят войната, дори и при условията на страната агресор. Но в действителност Русия греши, казва той, защото с всеки нов обстрел украинците стават все по-сплотени в отпора си. При това тези умишлени атаки не само повече мотивират украинците да се защитават, но и насърчават западните партньори на Украйна да прехвърлят още оръжия в борбата със страната терорист. А че няма как да става дума за изстрелване в „грешната посока", говори сам по себе си фактът, че ракетите "Калибър" имат неточност едва 2-4 метра. При това по центъра на Виница са изстреляни не една, а няколко ракети.

„Аз мисля, че тези ракетни атаки са един вид отмъщение на руснаците заради съпротивата на украинците, заради тяхната непримиримост и фанатичната упоритост, с която се защитават. Докато имат ракети, те ще ги изстрелват“, казва Аслендер в интервюто. Но по този начин руснаците постигат точно обратния ефект на това, което целят, добавя той. Те не са чели добре историческите книги и за съжаление не разбират как работи всичко това. Освен нефт и газ, Русия изнася още основно хаос, насилие и терор, добавя той.

Журналистът коментира и факта, че ракетите бяха изстреляни точно по време на конференцията в Хага. „Съвсем сериозно смятам, че руснаците умишлено удариха мирен град с ракети, за да покажат, че не им пука за решенията на международните съдилища, за мнението на международната общност и въобще за каквито и да било последствия“, отбеляза той.

Аслендер се спира и на новия закон за държавната измяна, който Путин подписа наскоро. „Това се обсъжда много бурно в Израел, защото пряко засяга израелците с руско гражданство. Тоест всеки израелец с руско гражданство, който се намира на територията на Руската федерация, отслужил в армията, работещ в някаква държавна структура, е обект на този закон и е заплашен с до 20 години за държавна измяна. Това всъщност е същият член 58 от Сталинския наказателен кодекс.“

По отношение на евентуален удар на украинците по Кримския мост, израелският журналист коментира, че това е съвсем легитимна военна цел, тъй като чрез моста се снабдява целия южен фланг на руските сили. „Разрушаването на това монументално съоръжение би било сравнимо с потопяването на крайцера „Москва“. При това според мен крайцерът нямаше толкова голямо стратегическо значение, но унищожаването му бе страшен удар по руския престиж.“

Сергей Аслендер говори и за опитите на Кремъл да набира войници чрез създаването на т.нар. "доброволчески батальони", с които се избягва обявяването на официална мобилизация. „Такива батальони се формират в различни региони на Руската федерация - от Приморския край чак до Москва. Да, дори в Москва. Ясно е, че отчайващо им липсват хора. Вече дори не търсят подготвени хора, а просто физически някакви хора за фронта. В Русия на никой вече не му се умира във войната. Настъпи онзи етап от нея, когато украинската армия започна методично да смила руските сили. Затова в Кремъл сега използват всякакви средства, за да вербуват хора отнякъде и да ги пратят на фронта.“

ОЩЕ: Руски политик: С войната в Украйна Путин разчиства затворниците и безработните 

А какво цели Путин, според журналиста, разумният човек вече не може да си обясни. „Целият проблем е, че целите на тази война въобще не са очевидни и ясни. Какво иска Путин? Създава се усещането, че той си играе на войници, че това е война заради самата война.“ Според Аслендер докато в първия етап от войната все още можеше да се изведе някаква ясна цел – тогава руснаците проповядваха смяна на режима в Киев, поставяне на негово място на свой избраник, подписване с него на споразумение и т.н., то днес вече не може да се намери никаква логика в действията на Путин. Затова по думите му всякакви споразумения на този етап неминуемо ще означават следваща война – без значение дали след 2, 5 или 10 години. Тези, които сега са съгласни да водят преговори с руснаците, ще оставят тази война на децата, които сега растат в Украйна. Затова смятам, че Украйна просто няма друг избор, освен да се защитава докрай и да победи.“

ОЩЕ: Сергей Хайдай: Тези, които чакаха „руския мир“, сега щастливо стоят на дълги опашки за хляб, живеят без ток, вода и газ

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес