Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изпитът на Кая Калас за топ дипломат на ЕС: Справедлив мир в Украйна и послание към Тръмп

12 ноември 2024, 14:12 часа • 1611 прочитания

За да постигнем мир, „трябва да сме в положение, в което Русия да загуби последната си колониална война“. Това обяви кандидатът за върховен представител на ЕС във външната политика Кая Калас по време на изслушването си пред евродепутатите. Бившият естонски премиер трябва да наследи на поста Жозеп Борел.

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)

Още: Борел: Ако има мир чрез капитулация на Украйна, ще видим руската армия на полската граница

„Може би не бях достатъчно ясна - аз съм за мир“, каза тя. Но въпросът е: „Какво е стратегия за мир, какво е стратегия за война?“. Споразумението от Минск, което се опита да сложи край на конфликта след нахлуването на Русия в Крим и Източна Украйна, „не донесе мир, а още войни“, заяви Калас: Не искахме Минските споразумения да работят: Сивият кардинал на Путин го призна.

Докато течеше изслушването, председателят на Европейския парламент Роберта Мецола обяви специална пленарна сесия по случай 1000 дни от пълномащабното нахлуване на Русия. Тя ще се проведе на 19 ноември. Това означава, че ще се състои преди встъпването в длъжност на Калас (ако тя бъде утвърдена в новата Еврокомисия), тъй като се очаква новите комисари да заемат местата си едва на 1 декември.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Още: FT: Украйна наглася "Плана за победа" спрямо Тръмп - изкушава го с три идеи

Калас иска санкции срещу "сенчестия флот" на Русия

Запитана какво може да направи ЕС, за да се противопостави на "сенчестия флот" на Русия - кораби с непрозрачна структура на собственост, които превозват санкциониран руски петрол и представляват реален риск за околната среда - Калас подчерта, че ЕС трябва да действа чрез Международната морска организация.

Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо

Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините

„Това е много труден въпрос“, каза Калас. „Държавите членки могат да им попречат да бъдат в техните граници, но ние трябва да работим в рамките на организацията, за да се заемем наистина с този въпрос и да наложим повече санкции, така че те (корабите) да не могат да напускат пристанищата и да бъдат в морето, където представляват потенциален риск за климата, за околната среда, за всички нас“, подчерта тя.

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot

Снимка: Getty Images

По-конкретно, ЕС да работи чрез Международната морска организация „със страните, които предоставят флагове“ на тези кораби, което означава, че им позволяват да бъдат регистрирани в техните страни, посочи бившият естонски премиер.

Послание към Доналд Тръмп

По време на изслушването на Кая Калас се наблюдаваше следното - крайнодесен депутат зададе остър въпрос, а друг евродепутат избухна в бурни аплодисменти. Безумният ръкопляскащ е Гжегож Браун, крайнодесен полски евродепутат от партията „Конфедерация“. След като Браун приключи с ръкоплясканията на въпрос на Ханс Нойхоф от крайнодясната „Алтернатива за Германия“, Калас отговори за предполагаемото оттегляне на подкрепата на Доналд Тръмп за Украйна.

„Не мисля, че някой знае какво прави новоизбраният президент“, каза тя. „Определено, преди всичко трябва да получим тази информация от САЩ. Но ако погледнем към историята, изолационизмът никога не е работил добре за Америка“.

Още: Мир в Украйна: На какъв план ще се спре Тръмп? Русия плаща с тонове кръв за метър земя (ОБЗОР - ВИДЕО)

Нов подход към Иран

Литовският депутат Петрас Аустревичус отново повдигна въпроса дали Европейската комисия ще включи Иранската революционна гвардия в списъка на терористичните организации.

Калас не се хвана на въдицата, но заяви, че ще повдигне въпроса пред министрите на външните работи на ЕС и обеща „нов подход“, намеквайки, че линията на ЕС по отношение на Иран трябва да бъде по-строга.

Китай = Русия

„Ако Съединените щати се притесняват от Китай, първо трябва да се притеснят от Русия“, заяви Калас пред евродепутатите. Тя го казва не за първи път. Що се отнася до Китай, ЕС трябва да се отнася към страната „по-скоро като към конкурент и системен съперник“, каза тя. „Трябва да се справим с областите, в които уязвимостта ни е най-голяма, а ние знаем кои са те“.

Запитана дали ще сключи мащабното търговско споразумение между ЕС и Меркосур с група латиноамерикански държави, Калас отговори: „Ако не сключим търговско споразумение с тях, тогава тази празнота ще бъде запълнена от Китай.“ След това кандидатът за топ дипломат на ЕС цитира данни, че между 2020 и 2022 г. китайските инвестиции в Латинска Америка са се увеличили 34 пъти.

Още: Макрон губи влияние в Брюксел: Търговията ЕС - Южна Америка го показва

Мигрантите

Калас зае сравнително мека позиция по отношение на миграцията, като многократно подчерта мотивите на мигрантите да напуснат домовете си, които според нея са свързани с бедността в родните им страни.

„Хората не искат да напускат домовете си“, каза тя. „Те ще напуснат домовете си, ако се наложи. И ако не напуснат домовете си, на ЕС няма да му се наложи да се справя с голям брой мигранти", добави Кая Калас, цитирана от Politico.

Още: Европарламентът одобри Екатерина Захариева за нов български еврокомисар (СНИМКИ и ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес