"Планината" от отпадъци от електронно и електрическо оборудване, изхвърлена през 2021 г., ще тежи повече от 57 милиона тона, изчислиха изследователи, което е повече от Великата китайска стена - най-тежкият изкуствен обект на планетата, съобщи Би Би Си.
Оценката е от международна експертна група, посветена на справянето с глобалния проблем с отпадъците от електрическо и електронно оборудване (WEEE).
Те посочват, че стойността на тези изхвърлени материали е огромна.
Според доклад на Световния икономически форум за 2019 г., световните електронни отпадъци имат материална стойност от 62,5 млрд. долара, което надхвърля БВП на повечето страни.
„Тон изхвърлени мобилни телефони е по-богат на злато от тон златна руда“, казва д-р Рюдигер Куер, директор на програмата на ООН за устойчиви цикли (SCYCLE).
Отпадъците включват предмети като мобилни телефони, хладилници, телевизори, електрически играчки или спортно оборудване.
В световен мащаб количеството на т.нар. генериране на електронни отпадъци нараства с два милиона тона всяка година. Смята се, че по-малко от 20% от тях се събират и рециклират.
Паскал Лерой, който е генерален директор на експертната група на WEEE Forum, казва, че като произвеждат продукти с по-кратък живот и ограничени възможности за ремонт, производителите играят важна роля в увеличаването на отпадъците.
„Бързото развитие на мобилните телефони, например, доведе до пазарна зависимост от бързата подмяна на по-старите устройства“, каза той пред Би Би Си.
Потребителите също не винаги са склонни да рециклират електронното си оборудване. Във Великобритания проучване от 2019 г. на Кралското химическо дружество установи, че цели 40 милиона неизползвани джаджи изчезват в домовете ни. Това оказва натиск върху доставката на много ценни и редки елементи.
Кои са елементите, използвани в смартфоните, които биха могли да свършат през следващия век:
Галий: Използва се в медицински термометри, светодиоди, слънчеви панели, телескопи и има възможни противоракови свойства;
Арсен: Използва се във фойерверки, като консервант за дърва;
Сребро: Намира приложение в огледала, реактивни лещи, които потъмняват при слънчева светлина, антибактериални дрехи и ръкавици за използване със сензорни екрани;
Индий: Влиза в състава на транзистори, микрочипове, противопожарни разпръсквателни системи, като покритие за сачмени лагери в автомобили от Формула 1 и слънчеви панели;
Итрий: Използва се в LED светлини, обективи на фотоапарати и може да се прилага за лечение на някои видове рак;
Тантал: Използва се в хирургически импланти, електроди за неонови светлини, лопатки на турбини, ракетни дюзи и покритие за свръхзвукови самолети, слухови апарати и пейсмейкъри.
„Потребителите искат да постъпят правилно, но трябва да бъдат адекватно информирани и удобна инфраструктура да бъде лесно достъпна за тях, така че правилното изхвърляне на електронните отпадъци да стане социална норма“, добавя Паскал Лерой. Той също така посочва, че рециклирането на електрониката, вместо тя да се изхвърля, намалява и емисиите на парникови газове. И добавя, че всеки тон рециклиран WEEE предотвратява около два тона емисии на въглероден диоксид.
Във Великобритания организацията Material Focus има локатор за пощенски код, за да могат хората да намерят най-близкия пункт за рециклиране на електронни отпадъци за предмети като тостери или стари кабели.