Десетки хиляди мигранти, спасени в Средиземно море, ще бъдат изпратени в специално изградени центрове в Албания, докато Италия разглежда молбите им за убежище, съобщи италианското правителство.
Сделката с Албания, която не е част от Европейския съюз, е резултат от среща в Рим между министър-председателя на Албания Еди Рама и крайно десния министър-председател на Италия Джорджа Мелони, която спечели изборите миналата година, след като обеща да спре незаконната миграция към Италия.
Още: Ще започне ли Германия да депортира по-бързо мигранти?
Ще бъдат изградени две сгради, в които могат да се настанят до 3000 души наведнъж, за "бързо обработване на молби за убежище или евентуално репатриране" на "мигранти, спасени в морето", се казва в изявление на кабинета на Мелони.
Центровете ще бъдат изградени за сметка на Италия на пристанището Шенджин и в района на Гядер в Северозападна Албания и ще бъдат предназначени за настаняване на около 39 000 души годишно, съобщиха оттам. Непълнолетни, бременни жени и "уязвими хора" няма да бъдат изпращани в центровете, заяви Мелони пред репортери след срещата си с Рама.
Още: Над 30 000 мигранти са пристигнали на Канарските острови за 10 месеца
Италия ще има юридическа юрисдикция над центровете, които се очаква да бъдат изградени и да започнат да функционират "до пролетта на 2024 г.", заявиха от кабинета ѝ.
Центърът в Шенджин ще се използва за идентифициране и проверка на новопристигналите, докато мигрантите, предназначени за репатриране, ще бъдат изпращани в Гядер. Рим подчертава значението на търговията на Италия с Албания и предлага подкрепата си за надеждите на тази страна да се присъедини към ЕС, предава БГНЕС.
Още: "Палестинци сме": 7 задържани бежанци в Добричко
Въпреки обещанията на Мелони да спре пресичането с лодки от Северна Африка към Италия, досега през тази година на бреговете ѝ са пристигнали над 145 000 души в сравнение с 88 000 души през същия период на миналата година, сочат официалните данни.
Опозиционният депутат и лидер на партията на зелените Анджело Бонели заяви, че сделката е "грубо нарушение на конвенциите и международното право". Правителството "прехвърля отговорностите си на външни изпълнители, като рискува да създаде лагери за задържане, които може да не осигурят адекватни стандарти за прием и зачитане на човешкото достойнство", заяви той в бележка.
Още: Граничарка простреляна при гонка с мигранти край Средец