Италия може да направи "зеления пропуск" за коронавирус в страната задължителен за всички работещи в опит да увеличи броя на ваксините преди зимния грипен сезон, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Унгарски министър разясни на учебната дъска защо няма пари за членството на Украйна в ЕС (ВИДЕО)
Още: С репутация на герой: Руски генерал е осъден на затвор
Пропускът е сертификат, който показва дали някой е ваксиниран срещу COVID-19, дали е имал отрицателен тест през последните 48 часа или наскоро се е възстановил от вируса (в рамките на до 180 дни). В момента се изисква от всички в Италия, които искат да се хранят в ресторанти, да ходят на кино и спортни стадиони, да вземат междуградски влакове и автобуси или вътрешни полети, както и за учители, на служители в чистотата и кетъринг компании, както и на външни работници в медицинския сектор. От април, 2021 година, е задължително да си ваксиниран срещу коронавирус, ако работиш пряко в здравеопазването, включително в аптеки.
Очаква се новият административен акт, с който ще се санкционират работещи, които не са ваксинирани или нямат доказателства за скорошен отрицателен тест за коронавирус, да влезе в сила на 15 октомври. "Правителството е готово да ускори прилагането на "зеления паспорт"... не само в публичния сектор, но и частния", заяви министърът по регионалните въпроси Мариястела Джелмини.
Според новия административен акт, който евентуално ще бъде одобрен днес (16 септември), работниците, които не представят пропуск, ще бъдат глобени между 400 и 1000 евро, сочи информация в медиите. Неоправданите отсъствия поради неуспех да се осигури пропуск могат да доведат до отстраняване на служителя.
Още: Гостите на Путин за 9 май, Деня на победата: Кои отиват
Още: Тръмп иска мир между жертвата и убиеца при равни условия: Изнудването му към Зеленски е чудовищно
Синдикатите призоваха правителството да предостави безплатни тестове за коронавирус за неваксинирани работници. "Те трябва да бъдат свободни, хората не могат да плащат, за да работят", казва Маурицио Ландини, ръководител на най-голямата профсъюзна конфедерация CGIL. Но премиерът Марио Драги се опасява, че безплатните тестове ще обезкуражат хората да получат ваксина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Внушителна цифра: Установиха колко руски военни са изчезнали на фронта в Украйна (ГРАФИКА)
Още: Сеизмолози алармират: Идва много по-силно земетресение откъм Турция
Малко над 40 милиона души са напълно ваксинирани срещу коронавируса в Италия, което приблизително се равнява на 75 процента от населението на възраст над 12 години. Правителството се надява да увеличи това число с още 4 милиона.
"Само чрез имунизиране на по-голямата част от населението можем да запазим предаването на вируса под контрол. Ваксината е единственото оръжие срещу КОВИД, което имаме (засега)", каза Джелмини пред радио "РАИ".
Италия беше първата европейска държава, засегната от вълна от случаи на коронавирус през февруари 2020 г., и рязко изпадна в голяма рецесия. Оттогава от C0VID-19 са починали повече от 130 000 души. Италия не е първата европейска държава, която кара работниците да правят ваксина или редовни тестове. От 13 септември неваксинираните служители в частния и публичния сектор в Гърция трябваше да бъдат тествани за своя сметка веднъж или два пъти седмично, в зависимост от професията си.
Още: Изненадващо Зеленски приключва визитата си в ЮАР по-рано от планираното (ВИДЕО)
Още: Кола се вряза в пешеходци (18+ ВИДЕО)