Италианският Сенат одобри закон за т.нар. "биозавещание", който позволява на пациента да се откаже от безполезно лечение в случай на смъртоносно заболяване.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Новият закон предвижда пациентът да получава право сам да реши докъде може да продължи лечението му. Това е свързано с подписването на документ, в който болният дава съгласие или отказва подробно описана от лекарите терапия, включително и когато повече не е в състояние да изрази лично мнение, пише БГНЕС. Този документ може да бъде използван от пациента във всеки момент, включително и след устно искане в присъствието на двама свидетели.
Новинарският канал RAI News 24 отбелязва, че новото в закона е това, че използването на апаратура за поддържане на живота се определя като "медицинско лечение".
Законът указва на лекарите да използват обезболяващи препарати, за да не допускат физическо страдание на пациента и снема от тях отговорността, ако болният сам се откаже от лечение, което е безрезултатно.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Противниците на закона, много от които са от партията на Силвио Берлускони "Форца, Италия", изтъкват, че в текстовете му има "скрита евтаназия". Законопроектът обаче беше подкрепен от управляващата Демократическа партия и от опозиционната партия "Движение 5 звезди”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
Дебатите по законопроекта бяха провокирани от нашумелия случай на Фабиано Антониани, известен на Апенините като диджей Фабо, който остана инвалид след катастрофа през 2014 година и се принуди да отиде в клиника в Швейцария, където евтаназията е разрешена.
През последните години в Италия имаше няколко случаи, когато роднини се опитваха по съдебен ред да изключат животоподдържащите системи на свои безнадеждно болни близки. Най-нашумял стана случаят с 21-годишната Елуана Енгларо, която прекара 17 години във вегетативна кома след катастрофа. Накрая баща ѝ успя да постигне изключване на апаратите, които поддържаха живота ѝ, макар че правителството на Берлускони възпрепятстваше изпълнението на съдебното решение.
Папа Франциск е против злоупотребата с медицинските технологии и призова те да се съизмерват с възможностите на човешкия организъм.
Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува
Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна