Италианската финансова полиция откри 11 яхти, чиито собственици не са платили данъци и по този начин са ощетили страната с почти 1,5 милиона евро. Това пише ежедневникът „Ил фато Котидиано“, цитиран от БГНЕС.
Поради неплатени данъци, Италия е загубила почти 12% от общия си БВП през миналата година.
Тези, които мамят или не плащат данъци, се подвизават най-вече в търговията на едро, в сектора на услугите, например лекари, зъболекари, икономисти, след това сред собствениците на ресторанти, а тази група включва и недеклариран труд, уточнява още изданието.
Новината за собствениците на яхти, които не са платили данъци, е публикувана едновременно с доклада на Европейския съюз за нолозите, според който Италия е на първо място по брой на неплащащи данъци и общ размер на неплатените такси.
Докладът се отнася за 2018 г., което означава, че държавната хазна е ощетена с над 35 милиарда евро, пише вестникът.
Според същия доклад, всички държави от ЕС заедно са загубили 140 милиарда евро от неплатени данъци.
„Поради пандемията COVID-19, прогнозираме, че загубата от неплатени данъци през 2020 г. ще бъде още по-голяма“, заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони.
Заради данъчни измами, Великобритания, докато все още е била член на ЕС, е загубила 23 милиарда евро, а Германия - 22 милиарда евро.
Италия е на върха на класацията и според разликата между планираните и реализираните данъчни приходи. След Италия са Гърция, Румъния и Литва, а разликите между реализираните и планираните приходи варират от 20 до 30 процента.
„Пандемията от коронавирус драстично намали икономическия потенциал на ЕС, който със сигурност ще бъде засегнат от неплатените данъци. Ето защо е по-важно от всякога да направим всичко възможно, за да открием и накажем тези, които не плащат данъци и по този начин навреждат на обществото като цяло. Трябва да опростим процедурите за подаване на данъчни декларации и да засилим международното сътрудничество“, каза Джентилони.
Изданието припомня още, че укриването на данъци в Италия е отколешен проблем и предишните правителства се опитваха да го разрешат, но без успех.