Руският президент Владимир Путин вероятно не е готов да използва ядрено оръжие. Позицията на господаря на Кремъл обаче може да се промени, ако той сметне, че подобен ход няма да доведе до пряка военна намеса на Запада и ще му помогне да спаси положението на войските си на фронта в Украйна. Путин се опитва да изплаши западния свят, за да накара Киев да преговаря и по този начин да получи време за превъоръжаване. Това се казва в доклад на Института за изучаване на войната (ISW).
Последните заплахи на Путин принципно не са нови и не свидетелстват за предстояща подготовка за нанасяне на ядрен удар, смятат анализаторите. ISW не може да прогнозира момента, в който Путин ще се реши да използва ядрено оръжие. Досега обаче обявените от Путин червени линии за използване на ядрено оръжие вече бяха прекрачени в тази война на няколко пъти без да се стигне до руска ядрена ескалация, отбелязват още те.
Но Путин вероятно ще използва ядрено оръжие, ако стигне до заключението, че тази му агресивна стъпка няма да доведе до пряка намеса на Запада във войната с Украйна и ще му помогне да обърне ситуацията на бойното поле в полза на Москва.
Освен това според експертите самата заявка за преговори от страна на руския президент показва неговата слабост. Путин търси възможности да спечели време, за да възстанови военната си сила.
Не е ясно от какви показатели ще се ръководи Путин, за да прецени успеха на усилията си за спасяване на ситуацията в Украйна. Тези му усилия са в две направления - да възстанови армията си и да се опита да сломи Запада чрез икономически натиск. И в двете той вероятно ще се провали, но сигурно ще му е нужно повече време да осъзнае последствията за себе си и за Русия, смятат експертите.
От Американския институт за изучаване на войната подчертават, че ако Путин се осмели да нанесе ядрен удар, той ще понесе сериозни загуби, тъй като ще последва отговор от Запада.