Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иран изглежда търси от Русия помощ за ядрено оръжие, руснаците хвърлят всичко за Бахмут

05 ноември 2022, 10:00 часа • 9573 прочитания

Дислоцирането на нови мобилизирани от страна на руското военно командване в Донецка област вече оказва влияние по отношение на активността на руската армия, но не и на постигнатите резултати. Освен това, изглежда Иран опитва да получи от Русия помощ по отношение на ядрената си програма предвид явната зависимост на руската армия от ирански оръжия - специално дроновете-камикадзе. Това са две от най-важните заключения в дневния доклад на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

По въпроса с Иран, според CNN иранците са поискали помощ от Русия за разработка на ядрено гориво и обогатен уран. Ако такава бъде оказана, то Иран може много бързо да стигне до разработка на собствено ядрено оръжие. Не е ясно какво точно отговаря Русия на иранските молби, след като и дълги години Кремъл официално е на позиция "против" това Техеран да се сдобие със собствено ядрено оръжие.

По отношение на активността на руската армия в Донецка област, главнокомандващият на украинските сили генерал Валерий Залужни заяви, че в определени участъци на фронта руските атаки дневно стигат до 80 на брой. Според сутрешната сводка на Генералния щаб на украинската армия, украинската армия е отблъснала поредни руски опити за настъпление при Бахмут, Бахмутска област, Иванград (де факто предградие на Бахмут), Спирно, Майорск, както и Павловка (селото, където боевете са особено тежки и важни за отбраната на Вухледар и Маринка), плюс самата Маринка и Новомихайловка - друга важна точка за съдбата на Вухледар, Маринка и Авдеевка. Руският телеграм канал "Рибар" съобщава, че има опит на руските сили да заобиколят Соледар от югозапад, в посоката на Авдеевка, но не дава подробности дали маневрата е завършена.

През последната седмица обаче именно хвърлянето на много недобре подготвени новомобилизирани в райони на тежки боеве води до големи загуби в руската армия. За 4 ноември украинските данни сочат 600 убити руснаци. За 3 ноември украинската статистика беше за 840 убити руснаци. А в началото на седмицата, само за 4 дни бяха убити над 3000 руснаци, твърдят украинците. Новина от тази сутрин е, че срещу наричащ себе си "върховен съдия" в т.нар. ДНР е извършено покушение. Той е сериозно ранен след стрелба по него и е в болница.

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Нито в Херсонска, нито в Луганска и Харковска област има особени промени на фронта - това личи както от украинските данни, така и от руските. От украинска страна съобщават за свалени два хеликоптера "Камов" - Ка-52 в Херсонска област. Kyiv Independent обаче съобщава, че руските окупатори "са изнесли и "разграбили" всичко, което са видели" от музея за изкуство "Олексий Шовкуненко" в Херсон. Както там, така и в Източното направление - Луганска и Харковска област, украинците са тези, които извършват нападателни операции, но голям пробив няма. В Донецка област е обратното - руснаците натискат, но също няма голям пробив.

ОЩЕ: Украинците се смеят: Руската отбранителна линия в Херсон прилича на редица обществени тоалетни (СНИМКИ)

Специално тази нощ руският обстрел е бил най-силен в Николаевска област - там са изстреляни поне 40 снаряда от руснаците.

Важна новина относно боеспособността на украинската армия е информацията на CNN, че 1300 терминала на Starlink не работят. Те са изключили още от 24 октомври, по информация на американската медия. Официално Илон Мъск не коментира - след като преди време обеща, че няма да иска пари за предоставяне на услугата. От Пентагона казват, че водят разговори с Мъск за заплащане и уверяват, че той знае, че пари ще има, но според CNN британските партньори на Украйна за програмата засега не помагат финансово, тъй като е постигнато съгласие, че пари трябват за "други цели". Един терминал Starlink струва 2500 долара месечно, а за Украйна работят 20 000 според данни, предоставени от Мъск - т.е. засега не изглежда да има критична промяна.

ОЩЕ: Как космическите сателити Starlink на Мъск промениха хода на войната в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес