Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономист: Наричаме Русия "икономическо джудже", но Европа е зависима от нея

25 февруари 2022, 17:15 часа • 3597 прочитания

Много се говори за това, че Русия е "икономическо джудже". Нека обаче не гледаме повърхностно. Ще се опитам просто да обясня икономически взаимовръзки между ЕС и Русия, които иначе са доста сложни, пише икономистът Георги Вулджев в коментар във Facebook.

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Да, ако просто гледаме размер на БВП, икономиката на Русия не изглежда впечатляваща. И наистина тя няма производство с особено висока добавена стойност. Това обаче въобще не означава, че ЕС може да "смаже" икономически Русия. То дори във война статистиката не води до толкова праволинейни заключения.

Макар и с ниска добавена стойност, износът на Русия е ключов за производството на ЕС, което е с висока добавена стойност, конкретно в държави като Германия. Тази висока добавена стойност обаче няма как да се реализира без необходимите суровини.

За енергетиката всички се сещате - Русия е най-големия източник на нерафиниран петрол, най-големият източник на твърдо гориво, най-големият източник на природен газ. И то най-големият с почти двойна преднина. Русия е източник и на 12.4% от вноса на желязна руда в ЕС, а Украйна, която е на път да превземе, е източник на 15.7% от вноса на желязна руда. Общо става над 1/4. Русия е третият най-голям източник на внос на алуминий за ЕС, който е друг ключов метал, и т.н. Великобритания със санкции срещу руския олигарх, който щеше да строи "Южен поток" в България

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Зависимостта на ЕС от Русия за такива ресурси означава, че въпросното "икономическо джудже" всъщност има огромно влияние върху производството на целия Европейски континент. Влияние, което е много пъти по-голямо, отколкото някой би допуснал само на база брутен вътрешен продукт.

Какво би се случило ако, примерно утре, този внос от Русия секне? Може да се досетите - вече имаме висока инфлация така или иначе. Разбира се, това страшно много би навредило и на икономиката на самата Русия. Но щетите върху европейската икономика също биха били грандиозни. Това е реалността, в която се намираме, затова и налагането на икономически санкции е по-пипкава тема отколкото може би изглежда на пръв поглед. Фон дер Лайен: Новите санкции засягат 70% от руския банков пазар

То затова и самите европейски лидери не искат да избързват и по отношение на санкциите Италия и Германия дадоха леко назаден. Санкциите могат да имат някаква ефективност само ако се задържат в дългосрочен план. Което изисква да изградиш алтернативи на огромната ресурсова зависимост от Русия. А такива алтернативи в момента нямаме изградени. Френската енергийна компания TotalEnergies го каза в прав текст - понастоящем алтернатива на руския газ няма.

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес