За две години 6 500 медицински сестри са напуснали Албания и този брой непрекъснато нараства, пише МИА.
Това каза ръководителя на Асоциацията за медицински сестри Елсон Чачай, като изрази загриженост, че масовото заминаване на здравния персонал в западноевропейските страни, предимно Германия, ще има сериозни последици за сектора, предаде БГНЕС.
Той добави, че сред желаещите да напуснат Албания са лекари, подтикнати от високите заплати и много по-добрите условия на труд, като много от тях посещават курсове по немски език, за да започнат работа по-късно в страната.
„Натовареността се увеличава, но броят на медицинския персонал е еднакъв или намалява, така че всяка медицинска сестра е с двойно натоварване. Подобна тежест намалява качеството на здравните услуги. През последните две години близо 6 500 медицински сестри са напуснали страната, а само около 150 са напуснали Университетската клиника „Майка Тереза“, заяви Чачай.
Той подчерта, че ако това е толкова очевидно в Университетската клиника, същото се случва и в други регионални болници и че това явление е засегнало не само обществените, но и частните здравни заведения.
„Алармените данни трябва да разбудят правителството, което би трябвало да увеличи заплатите на лекарите и медицинските сестри, както и да подобри условията на труд. Искаме те да не затрупват с обещания, а с реални работни места и задоволяване на здравните нужди, каза Чачай, като добави, че в момента около 200 медицински сестри са пред заминаване за Германия.
Междувременно Камарата на лекарите потвърждава, че само за миналата година 164 лекари са напуснали страната, което е довело до недостиг, особено в провинцията.