Служителите в Шотландия скоро биха могли да работят с един ден по-малко в седмицата, след като Институтът за обществена политика там призова правителството на премиера Никола Стърджън да разшири пилотната програма, по която ще се работи за същата заплата, но само четири дни в седмицата. Призивът се основава на проучване на Института, което установи, че цели 80% от работниците са заявили, че са за съкращаване на работната седмица, а 65% заявяват, че това ще ги направи по-ефективни.
Идеята за четири работни дни в седмицата, изпробвана от някои частни компании в различни страни, но и от правителствата на Япония и Нова Зеландия, повдигна въпроса дали работодателите имат интерес да приемат намалено работно време и кой ще покрие загубите, ако ги има.
Логиката на шотландското правителство в пилотната програма, както и тези, които преди това са тествали четиридневната работна седмица, е, че по-краткият работен ден или седмица ще подобрят общото състояние на служителите, така че те да бъдат по-доволни и отпочинали, и по този начин по-продуктивни.
За работодателите в Шотландия това може да се окаже добър ход, тъй като ще им помогне да привличат по-лесно работници, понеже те са изправени пред повишен натиск в някои сектори за повишаване на заплатите и осигуряване на по-добри условия на труд поради недостиг на работна ръка (заради Брекзит).
Резултатите от четиригодишното прилагане на по-кратка работна седмица в Исландия показват, че експериментът е бил много успешен - производителността е останала или на същото ниво или дори се е увеличила. Работниците също посочват, че са по-малко стресирани, по-здрави и имат по-балансирана връзка между личния и професионалния живот.