Екип от специалисти от румънското Министерство на земеделието, Службата за безопасност на храните (ANSVSA) и Националния орган за защита на потребителите (ANPC) отидоха в Холандия, Германия и Белгия през юни, за да вземат проби от няколко магазина за сравнително проучване на качеството на храната.
Още: Подготовка за избори в Украйна през юли: От офиса на Зеленски с важно изявление
Още: В Гърция имат недостиг на шпиони и хакери
Румънските специалисти са били в Маастрихт (Холандия), Аахен (Германия) и Брюксел (Белгия) от 19 юни до 26 юни и са взели 29 проби от продукти като месо и млечни продукти, консервирана риба и шоколад от магазини на Lidl, Kaufland и Delhaize. Същият брой проби е събран от магазините в Румъния на 28-29 юни, гласи прессъобщение на Министерството на земеделието.
След това пробите бяха представени за сравнителен анализ на Института по хигиена и ветеринарно обществено здравеопазване в Букурещ, принадлежащ на ANSVSA.
Румънските специалисти отидоха да вземат проби от магазини в трите страни, след като румънският земеделски министър Петре Дая изпрати писмо до колегите си от Холандия, Германия и Белгия в началото на април.
Още: Пострладалите от пожара в Кочани: Колко са все още в болница
Още: „Тъжен ден за демокрацията“: Мелони подкрепи Марин Льо Пен
В Румъния представители на Министерството на земеделието, ANSVSA и ANPC създадоха работна група в края на февруари, която отговаря за проверката на възможните двойни стандарти, практикувани от търговците на дребно в хранително-вкусовата промишленост. На първия етап групата анализира 175 хранителни продукта въз основа на информацията, която производителите / дистрибуторите пишат върху етикетите на продуктите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не е за вярване: Руските "Шахед" оставиха Украйна намира за ден (ВИДЕО)
След като бъдат направени всички тестове, Министерството на земеделието ще изготви окончателен доклад за сравнителното проучване, доклад, който ще бъде оповестен, съобщи министерството.
В края на март тази година омбудсманът започна разследване на качеството на храните, продавани в Източна Европа, в сравнение с това на храните, продавани в западни страни, след подобни действия в Чехия, Унгария и Полша. Трите страни са посочили възможни двойни стандарти, прилагани от големите марки за храни, които могат да продават по-нискокачествена храна в Източна Европа в сравнение със Западна Европа.