Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хърватско издание алармира: Чистка на пронатовски военни в Унгария

26 януари 2023, 07:30 часа • 2912 прочитания

Унгарското министерство на отбраната пенсионира стотици високопоставени "пронатовски" военни, пише хърватското издание Advance. Виктор Орбан реши да се защити и да отстрани от армията тези, които са в състояние да пожертват националните интереси в името на американските.

Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км

Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)

Фактът, че въоръженият конфликт в Украйна ще има сериозни последици за цяла Европа, беше ясен от самото начало. Но днес, когато той продължава почти една година, тези последици стават все по-ясни, тъй като сега всички постепенно осъзнават, че конфликт може да не бъде "ограничен". Разбира се, тези, които са в непосредствена близост до бойната зона, усещат най-много последствията. Този конфликт вероятно ще доведе до дълбоки промени в Балтийските страни, Полша и по-широкия регион.

Днес ще разсъждаваме за държава, която е между нас (Хърватия) и Украйна - държава, която можем да считаме за един вид буферна зона между нас и най-големия конфликт в Европа след края на Втората световна война.

Разглеждайки концепцията за буферна зона, както и за допускането, че този въоръжен конфликт може да се разшири, мнозина ще се съгласят, че Унгария е много по-добра в тази роля, отколкото, например, Полша. В крайна сметка, ако конфликтът наистина се разшири, а този вариант не може да бъде напълно изключен, има много повече шансове той да се разпространи в Полша, отколкото в Унгария. Още: Орбан отблокира 500-те млн. евро военна помощ от ЕС за Украйна

Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Защо? Правя това предположение въз основа на отношенията, които свързват Будапеща и Москва днес. Много добре е известно, че преди въоръжения конфликт руският президент Владимир Путин и унгарският премиер Виктор Орбан поддържаха много добри отношения, които дори могат да се нарекат приятелски. Трудно е да се каже какви са отношенията им днес, но може да се предположи, че остават добри, макар и „инкогнито“, твърди изданието.

От друга страна, Варшава е дълги години антагонист на Москва. Любопитното е, че по същото време и Полша, и Унгария са в конфликт с Брюксел. Що се отнася до отношенията с Москва, подходите на Будапеща и Варшава са диаметрално различни. Това може да се обясни с различни авторитети, исторически обстоятелства (въпреки че ако отношенията с Москва бяха изградени единствено на базата на антагонизма от съветската епоха, тогава и двете страни биха се считали за сателити), а може би, според собственото им възприятие, за „буфер“. зона" на границите на самата Русия.

Унгария е отделена от Русия чрез Украйна, а Полша, в допълнение към Украйна, на североизток, също е отделена чрез Беларус и балтийските страни. Освен това Полша граничи с руския анклав Калининград.

И двете страни някога са били част от Варшавския договор и сами са образували широка буферна зона, или по-скоро вал между Съветския съюз и Запада, тоест НАТО, ръководен от Вашингтон. Рамо до рамо със силни сили стоеше и необвързаната Югославия.

Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Днес ситуацията е различна. Полша и Унгария са членове на НАТО, както и повечето страни от бившата СФРЮ. Но Полша и Унгария имат различни възгледи за водения от САЩ военен съюз.

Всъщност Полша отиде на охлаждане на отношенията с Брюксел, разчитайки на укрепване на връзките с Вашингтон. Унгария, от друга страна, се възползва от спора с Брюксел, за да заздрави отношенията си с Москва. Този пример ни показва как динамиката на разминаване с една страна неизбежно води до укрепване на определени стратегически връзки с друга. Ясно е, че в момента, в който са започнали тези процеси, нито Полша, нито Унгария са могли да предвидят, че страната, с която двете граничат, ще потъне в мащабен въоръжен конфликт и може да се каже дори във война за оцеляване. Полша и Унгария не граничат една с друга: те са разделени от 75 километра от словашко-украинската граница.)

Полските власти са явно проукраински и може би тази седмица ще получим потвърждение, че ще изпратят танкове Leopard в Украйна. Това ще бъде момент на напрежение и изпитание за руското търпение: дали Русия ще обяви Полша за „участник във войната“? Ясно е, че Москва няма да взема прибързани решения, тъй като Полша все още е член на Северноатлантическия алианс, което означава, че е включена в колективната отбрана на Алианса.

Унгария пък, която, макар и да не може да се нарече антиукраински играч, предпочита да не се откроява. Всички вече разбраха, че ако някой не застава на проукраинска позиция, то сега това се тълкува като "проруска" позиция. В този смисъл ситуацията в Унгария ескалира. Виктор Орбан и сегашното правителство разбират, че навлизаме в период, в който е необходимо пълно единство без отклонения и сега те са може би най-яркият пример за европейско отстъпление. Още: Кулеба: Унгария взе Украйна за заложник в борбата си за пари

Това означава, че позицията на Виктор Орбан е нестабилна, въпреки че той спечели парламентарните избори миналия април с голяма разлика. Кой знае, в Европа настъпиха военни времена, които не са стабилни. Няма непосредствена опасност за Виктор Орбан от политическата опозиция, тъй като тя остава разпокъсана. Антиправителствените демонстрации в Унгария през последните години се случват доста често, но не по такъв начин, че да заплашват сериозно властите. Има обаче една опасност и тя идва, както често се случва, от армията. Изглежда, че унгарските власти просто са се заели с решението на този проблем и това е много важно.

Няколко унгарски медии съобщиха, че Министерството на отбраната на Унгария е уволнило или по-скоро неочаквано пенсионирало стотици високопоставени военни, включително видни генерали и полковници.

Според официалната версия на унгарското министерство на отбраната това е направено с цел да се модернизира и "подмлади" армията. Политическата опозиция обаче прие скептично това обяснение и твърди, че уволняват само "пронатовски" военни.

Съгласно правителствено постановление военнослужещите могат да се пенсионират след 25 години служба. Теоретично те самите решават сами, но явно министерството решава вместо тях, твърдят източниците.

Бившият министър на отбраната и член на опозиционната Демократическа коалиция Агнес Уадай каза в интервю, че лично е преброила повече от 170 уволнени военни с "пронатовски" настроения. Разбира се, това определение е интересно само по себе си, защото се оказва, че и в унгарската армия има "антинатовско" крило? Ясно е, че това не е така в действителност и тази ситуация може да се сравни с Турция, която също е член на НАТО, но президентът Реджеп Тайип Ердоган все още си отваря очите (провежда масови чистки), така че там не са "пронатовци" във висшите военни кръгове".

Знаем и какво се има предвид под "пронатовски" настроения. Това означава да бъдеш ангажиран с американските интереси, или по-конкретно, да бъдеш потенциално готов да защитаваш американските интереси, дори ако това изисква да се противопоставиш на държавната власт.

Според Уадай, около 1000 високопоставени военни могат да напуснат постовете си в тази голяма вълна от съкращения. „Политическата лоялност ще играе решаваща роля за това кой остава и кой си тръгва“, казва тя.

Това "меко прочистване" в Унгария, останало почти незабелязано в Европа (засега), може да се свърже с друго събитие, касаещо Украйна и региона като цяло.

Унгарският министър на отбраната Кристоф Салай-Бобровницки и сръбският му колега Милош Вучевич се срещнаха в Белград. Основна тема на разговора очаквано беше ситуацията в Украйна и последствията от нея за региона.

Унгария и Сърбия са съгласни, че мирът в Украйна е приоритет и че малките и средни страни са особено уязвими от последствията от въоръжения конфликт, както заяви Кристоф Салай-Бобровницки след срещата с Вучевич. 

"Унгария непрекъснато призовава за прекратяване на огъня и мир от началото на въоръжения конфликт. Освен това за първи път в историята нашите страни трябваше да реагират едновременно на заплахи за сигурността от юг и изток. Сърбия е водеща държава на Западните Балкани и регионът е под нарастваща опасност. Напоследък ситуацията между Сърбия и Косово ескалира", подчерта унгарският министър на отбраната Кристоф Салай-Бобровницки и припомни, че Унгария подкрепя влизането на Сърбия в Европейския съюз, тъй като това ще допринесе за стабилност в региона. Още: Унгария - център на руския шпионаж в Европа?

"Унгария изпрати голям контингент като част от мисията на НАТО в Косово и ръководи командването на тези сили миналата година. Унгарски военен персонал също е включен в мисията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина, а унгарският командващ ще поеме ръководството от следващата година", каза ръководителят на министерството. отбраната на Унгария.

От тези цитати става ясно, че Унгария не е "анти-НАТО", но подобни изказвания днес могат да се тълкуват по различни начини, в зависимост от политическите желания. И без етикети обаче е ясно, че зад кулисите в Унгария се случва нещо, което изглежда като подготовка за по-нататъшно увеличаване на нестабилността в Европа. Тези превантивни мерки очевидно се предприемат не само за запазване на съществуващата управляваща класа в съседна Унгария, но и за запазване на самата Унгария.

В края на краищата, ако ситуацията ескалира още повече и се стигне до европейска или дори световна война, запазването на неутрална позиция ще бъде най-доброто възможно решение за оцеляване, тоест за избягване на пряко възмездие и потенциално мащабно унищожаване.

Ясно е, че нито една държава в Европа не е взела окончателното си решение. Дори в Полша има антивоенни демонстрации, за които се говори много малко. Що се отнася до Хърватия, за нейната сигурност е по-добре тя да е зад буферната зона под формата на Унгария.

Е, тези "люлки" са нестабилни, много нестабилни и всичко може да се промени от минута на минута. Натискът отвън и отвътре ще нараства във всички страни в Европа, а лагерите под натиск вече са много добре известни.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес