Терористична атака в Хърватия - въпросът вече не е „ако“, а „кога“ ще се случи. Имигрантите, идващи от Африка, най-вероятно включват бивши членове на радикални групировки. Това каза бившият разузнавач Анте Летица.
Коментирайки събитията в Израел, Летица оцени, че „те също могат да бъдат стимул за терористични действия по света, тъй като изображенията на разрушения, показващи страданието на палестинския народ, могат да подтикнат радикални терористични групи към незабавни действия за отмъщение“.
В Европа има групи, от които „могат да бъдат вербувани хора за опасни терористични дейности. Тук живеят второ и трето поколение имигранти, които често са изолирани, живеят в гета и могат да бъдат лесна мишена за вербовчици. Освен това нелегалните имигранти, пристигащи на континента, включват хора, които някога са били членове на тези радикални групи“, отбеляза бившият командир на хърватското разузнаване пред всекидневника Jutarnji list.
Още: Израел призова гражданите си да напуснат Турция "възможно най-бързо"
Летица добави, че „човек не може да изпадне във фалшиво чувство за сигурност в Хърватия въз основа на факта, че уж не сме важна страна“.
„Хърватия е член на НАТО и ЕС и се бори безкомпромисно с тероризма. Има членове на нашата армия и полиция по целия свят, които също могат да бъдат потенциални мишени, и има хора сред нас, които са способни и готови да извършват терористични дейности“, предупреди той.
Граничният контрол отново е активен
В резултат на увеличения поток от мигранти, насочващи се към ЕС по така наречения Балкански маршрут, словенското правителство реши да въведе граничен контрол с Хърватия и Унгария за поне десет дни, считано от 21 октомври.
Още: Швеция: Никога не сме се сблъсквали с по-голяма заплаха за сигурността си
Коментирайки решението, хърватският премиер Андрей Пленкович каза, че то не означава „края на Шенгенската зона“, но определено потвърждава наличието на сериозни проблеми в Общността.
Ден по-рано италианският министър-председател Джорджа Мелони обяви, че страната й възстановява граничния контрол със Словения. Тя изрази мнение, че суспендирането на Шенгенския договор за свободно движение се е наложило с оглед на влошаването на ситуацията в Близкия изток и нарастването на мигрантската вълна.
Още: Изненадващо затвориха Лувъра в Париж заради риск от атака (ВИДЕА)