“В евро или в куни ще платите?”. Този въпрос често можеше да се чуе в магазините, кафенетата и по пазарите в Загреб през последните дни. От днес обаче вече няма да е актуален. Националната валута куна остана в историята. Хлябът, кафето и всичко останало ще се плаща само в евро в Хърватия, след като тази нощ приключи двуседмичният период, в който хърватите можеха да се разплащат и в двете валути.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
За Хърватия първи януари 2023 г. е историческа дата, тъй като страната стана 20-ият член на еврозоната и 27-мата страна от Шенгенското пространство. За първи път държава членка на ЕС в един и същи ден се присъедини към европейския валутен съюз и към пространството за пътувания без граничен контрол в Европа.
Хърватия е член на евросъюза от 2013 г., прие план за въвеждане на еврото през 2017 г. и заедно с България влезе в т. нар. чакалня на еврозоната - Европейския валутен механизъм (ERM II) - през 2020, прекарвайки там минималните две години.
От първи януари до тази нощ в Хърватия разплащанията се извършваха и в куни, и в евро. Рестото се връщаше в евро, за да може постепенно куната да бъде изтеглена. Още от 5 септември цените бяха обявени и в двете валути и така ще бъде до края на годината.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Обменният курс беше фиксиран на 7,53450 хърватски куни за евро. До 31 декември 2023 г. хърватите ще могат да обменят банкноти и монети в куни за банкноти и монети в евро в пощенските служби, търговските банки и Финансовата агенция. Безплатно могат да се обменят не повече от 100 банкноти и 100 монети в куни на транзакция. След този период хърватската централна банка ще обменя безплатно банкноти куни без времево ограничение, а монети до 31 декември 2025 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
За някои от хърватите разделянето с куната носи тъга, но все пак гледат на еврото като нещо положително.
Още миналата седмица премиерът Андрей Пленкович, и министърът на икономиката Давор Филипович предупредиха, че цените трябва да се върнат на равнището от преди въвеждането на еврото и че ако това не стане, държавата ще се намеси в случаите, при които има неоправдано вдигане на цените, пише БТА.
ОЩЕ: "Цените са малко високи, това е всичко": Как Хърватия се адаптира към еврото?
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)