Към момента на разпадането на Югославия валутните сметки бившата федерация в смесените банки на в чужбина възлизат на 645,55 милиона долара. Според Договора за правоприемство от 2004 г., средствата трябва да бъдат разделени между държавите-приемници на Югославия, но Сърбия харчи по-голямата част от парите. По тази причина Хърватия настоява да получи 148,5 млн. долара от нея, съобщи хърватският „Вечерни Лист”.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Хърватия разполага с доказателства, че през 1990 г. общите пари са използвани за изплащане на чуждестранни дългове на сръбски компании. Изрично е било разпоредено банките да не използват тези средства за други републики, предаде БГНЕС.
Според изданието, в навечерието на разговорите за разделяне на собствеността Сърбия е уведомила останалите наследници, че в общата сметка има 56 млн. долара, без да обясни, къде са парите.
По силата на Договора за правоприемство парите е трябвало да бъдат разпределени между държавите-правоприемници, като на Хърватия са се падали 23 % от тях или 148,5 млн. долара. Сега Загреб настоява Белград да ѝ изплати тази сума.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Хърватия е домакин на срещата на Постоянната смесена комисия, отговорна за контрола върху прилагането на правоприемството. На днешното заседание като отделна точка ще бъде поставена темата за изчезналите или незаконно похарчени средства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Хърватия ще настоява за прилагане на договора, както и за намиране решение за компенсациите, ако бъде доказано, че парите действително са изразходвани незаконно.