Руската ваксина срещу коронавирус "Спутник V" е популярна в Унгария. С нея са ваксинирани един милион граждани на страната, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто в интервю за вестник "Известия", предаде БГНЕС.
Сиярто отбеляза, че използването на руската ваксина е била важна стъпка за успешната ваксинационна кампания. "Помогна ни да се превърнем в първата европейска държава, която излезе от локдауна", добави той и отбеляза, че след като се е ваксинирал със "Спутник V" се чувства отлично.
Населението на Унгария през 2021 г. е 9,730 милиона души. Към 3 юни 5 227 318 души са получили поне една доза ваксина, сочи информация на националния уебсайт за борба с пандемията.
През февруари 2021 г. руският препарат беше окончателно одобрен от здравните власти за употреба в Унгария. В момента в страната се използват още ваксините на Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson и AstraZeneca.
Междувременно проучване в 15 държави показа, че общественото доверие във ваксините срещу коронавируса е най-високо в Обединеното кралство, където близо 9 от всеки 10 души заявяват, че вярват във ваксинацията.
На второ място по този показател е Израел, където 83% са изразили вяра във ваксините. Япония отчита най-ниското ниво на доверие - от 47%. Обединеното кралство и Израел са сред страните, които са поставили най-много дози ваксини до момента.
Във Великобритания, където 87% от анкетираните са заявили, че имат вяра в инжекциите, повече от половината от всички пълнолетни вече са получили и двете дози коронавирусна ваксина. За разлика от Великобритания и Израел, ваксинационната кампания в Япония например започна късно и беше възпрепятствана от слаби доставки и организационни пречки.
Екипът на Imperial College London, който проследява нагласите на хората към ваксинациите от ноември, казва, че общото доверие в ефикасността и безопасността на ваксинациите се е повишило. Но учените предупреждават, че все още трябва да се работи за повишаване на доверието във ваксините.
В проучването, в сътрудничество с YouGov са участвали повече от 68 000 души. То установи, че в страни, в които ваксините все още не са широко достъпни - най-честата причина за неваксиниране е, че хората не попадат в приоритетните групи.