Няколко хиляди души демонстрираха под викове „Затвор! Затвор!“ в Нови Сад, втория по големина град в Сърбия, който е в траур за 14-те жертви на срутването на бетонна козирка на железопътната гара.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Бетонният навес се срути на 1 ноември, убивайки 14 души, сред които и деца, и ранявайки тежко други трима. Последните, на възраст между 18 и 24 години, все още са в болница.
Според последното изявление на сръбските власти бързо е започнало разследване и вече са разпитани 48 души.
По-рано днес министърът на строителството Горан Вешич официално подаде оставка, за което настояваха участниците в различните демонстрации.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Оше: Вучевич ще приеме оставката на транспортния министър на Сърбия и чака още
„Аз съм тук, защото едно 6-годишно момиченце никога няма да може да духне свещичките на 7-ия си рожден ден... Ето защо е важно да се изправим пред корупцията, тя ни убива“, заяви пред АФП по време на шествието Мая Гледич, 50-годишна жителка на Нови Сад, позовавайки се на една от жертвите.
Малко след началото на демонстрацията беше отбелязана минута мълчание, а от импровизирана трибуна демонстрантите се обърнаха към властите с викове: „Вие сте виновни!
Сръбската опозиция и много представители на обществеността обвиняват Сръбската прогресивна партия (СНС), която е на власт в Сърбия, в предполагаема небрежност при наблюдението на проектите за изграждане на публична инфраструктура, които се разрастват в цялата страна.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: След трагедията в Нови Сад: Сръбският министър на строителството подава оставка
Падането от покрива на гарата в Нови Сад изкристализира част от този гняв и от тогава се проведоха няколко протеста, пише БГНЕС. Няколкостотин души излязоха на шествие в столицата Белград на 3 ноември, като спряха пред сградата на Министерството на строителството, транспорта и инфраструктурата, която заляха с червена боя.
На плакатите, държани от демонстрантите, бяха изобразени кървавочервени отпечатъци от ръце, докато звучаха викове „Затвор, затвор“ и „Арестувайте престъпниците“.
„Ние, хората, сме недоволни от дълго време. Не живеем добре“, обясни 30-годишният Джордже Митрович, участник в шествието. „А сега дори не се чувстваме в безопасност“, добави той.