Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан отново остро разкритикува отрицателната позиция на Франция и отказа на европейските лидери да вземат решение за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания, предава МИА, цитирана от БГНЕС. Той заяви, че последиците за двете страни и региона могат да бъдат катастрофални.
Още: Тайната история на войната в Украйна (ВИДЕО)
Още: Украинските военни ще получат 15 хиляди робота през 2025 г.: Огромен ръст в сравнение с 2023 г.
В интервю за австрийската агенция AРA Хан заяви, че отрицателното решение на лидерите на ЕС поставя въпроса дали това е постоянно вето от страна на Франция за разширяването.
„Честно казано след решението на Съвета на ЕС, ние сме безпомощни. Трябва да се има предвид обаче, че 25 държави са се ангажирали да започнат преговори“, посочва Хан, критикувайки принципа на единодушното вземане на решения в Съвета на ЕС, който многократно е намирал за неефективен.
Хан каза още, че френският президент Еманюел Макрон иска ЕС да осъществи вътрешни реформи, подкрепени преди това от някои други страни. Но според еврокомисаря това може да стане паралелно с процеса на присъединяване на страните кандидатки.
Още: Кремъл реагира на думите на Тръмп, че е "много ядосан" на Путин
Още: Авторката на "Хари Потър" се намеси в транссексуален скандал в детската градина
„И едното, и другото, ще продължат с години и ако следваме линията на Макрон и вървим едно след друго, на практика това би означавало, че перспективата за членство в ЕС може да стане реалност след 30 години. И това не би било нито перспектива, нито тласък за реформи“, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В името на Отца: Гръцката православна църква прави своя цифрова банка
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Комисарят по разширяването счита, че Франция очевидно не иска разширяване на ЕС в момента, а обявяването, че въпросът ще бъде преразгледан по време на председателството на Хърватия, е "безкрайна история".
„Можете да отложите веднъж и тогава може да има аргументи. Може дори и втори път да се отложи, както беше случаят със сроковете в германския Бундестаг през юни. Но честно казано, вече няма никакви аргументи и доверието в ЕС по този въпрос е изключително разклатено“, каза Хан.
Той изпраща съобщение до официален Париж, че приемането на нови държави-членки не е ревизируем процес, визирайки критериите от Копенхаген. Преговорите могат да бъдат прекратени, ако се докажат стъпки назад на страната кандидатка.
Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение
Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)
Хан предупреждава също, че отрицателното решение на европейските лидери носи риск от нестабилност както в двете страни, така и в целите Западни Балкани. Обявените предсрочни избори в Северна Македония според него показват колко чувствителна е вътрешната политическа ситуация в страните от региона. Това ще засегне и бъдещето на диалога между Сърбия и Косово, както и реформите в Босна и Херцеговина, които ще загубят мотивация след решението на ЕС да не започва преговори със Скопие и Тирана, каза комисарят по разширяването Йоханес Хан.