Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е разочарован от резултата на Конференцията за климатичните промени (COP-25) в Мадрид, съобщи Асошиейтед прес.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Преговорите в Мадрид приключиха в неделя, като преговарящите отложиха за догодина ключовото решение как да регулират световния пазар за въглеродни емисии.
Гутериш заяви, че "международната общност пропусна важна възможност да покаже по-голяма амбиция за намаляване на последствията, адаптация и финансиране за овладяване на климатичната криза. Ние не трябва да се предаваме и няма да се предадем."
В заключителната декларация се говори за "спешна нужда" да се намалят емисиите на парникови газове в съответствие с Парижкото споразумение от 2015 г.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Но в нея отсъства изрично изискване страните догодина да внесат по-амбициозни предложения за целите за парниковите емисии - нещо, за което настояваха развиващите се страни и природозащитниците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Министърът на околната среда на Чили Каролина Шмид, която председателстваше конференцията, заяви, че е "натъжена", че не е постигнато споразумение за правилата на международната търговия с въглеродни емисии.
Делегатите на конференцията отбелязаха известен напредък по отношение на финансовата помощ за бедните страни, засегнати от климатичните промени, въпреки силната съпротива от страна на САЩ към всяка клауза, която държи големите замърсители отговорни за щетите, причинени от техните емисии.
Преди четири години страните се съгласиха да отделят 100 милиарда долара годишно към 2020 г. за подкрепа на развиващите се страни, но засега събраната сума е далеч от тази цел.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
На следващата климатична конференция в Глазгоу догодина отново ще бъде обсъждан въпросът за поставянето на по-амбициозни средносрочни цели.
САЩ няма да участват в много от тези разговори, след като президентът Доналд Тръмп обяви оттеглянето на страната си от Парижкото споразумение, което ще влезе в сила на 4 ноември 2020 г.