Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гръцките острови са изправени пред водна криза

09 юли 2024, 13:41 часа • 2457 прочитания

Гръцките острови са изправени пред водна криза, пише гръцкото издание Kathimerini.

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

По-голямата част от Гърция не е виждала почти никакъв дъжд от месеци. Сега, когато островите на страната се подготвят да приемат рекорден брой летни туристи, напрежението върху водоснабдяването рядко е било по-голямо, коментират служители, фермери и учени.

Къде са проблемите?

Най-големият резервоар на гръцкия остров Наксос е пресъхнал, полезен само за костенурките, които кръстосват калните му плитчини. Надолу по течението морската вода е проникнала в празни напоителни кладенци, което е навредило на ценната реколта от картофи на острова.

По-на юг, на остров Карпатос, властите наложиха ограничения върху допълването на плувните басейни, докато на северния остров Тасос властите търсят инсталация за обезсоляване, за да направят морската вода годна за пиене. ОЩЕ: Гърция със стряскащ рекорд: 1200 пожара през юни

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Застрашен е най-големият икономически двигател на страната

Милиони туристи посещават Гърция всяка година, за да се насладят на нейните древни места, девствени плажове и тюркоазени води. Но въздействието на изменението на климата, включително по-високите температури, непостоянните валежи и горските пожари, застрашават бъдещето на най-големия икономически двигател на страната.

Тази година се чувства особено напрегната. След най-топлата зима в историята  - горските пожари започнаха необичайно рано, някои в райони, където обикновено има сняг. Най-малко шестима туристи, включително известният британски телевизионен водещ Майкъл Мозли, загинаха миналия месец, когато горещите вълни заляха страната.

Експертите по климата се опасяват, че най-лошото тепърва предстои. Андреа Торети, координатор на Европейската и глобална обсерватория за сушата към Службата за управление на извънредни ситуации на Коперник, каза, че след като ефектите от сушата станат видими, е твърде късно да се предприемат действия. 

„Трябва да избягваме да мислим в извънреден режим, а да гледаме на превенцията и готовността“, каза Торети. ОЩЕ: Най-лошото предстои: Гърция се бори с десетки горски пожари

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес