Гръцкият бивш министър на финансите Янис Варуфакис изброи основните точки на „извършваното техно-феодално устройство” в западната икономика. Основният негов материал, посветен на актуалните направления в икономическото развитие на Запада, е публикуван в изданието Project Syndicate.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Варуфакис разказал пред изданието, че 2020 г. станала и година на разобличенията, че „правителствата предпочели да не използват своите огромни пълномощия, за да пречат на най-богатите хора де се облагодетелстват за сметка на глобализацията”.
Варуфакис също така забелязал крайно възмутителното поведение на европейските топ-чиновници, които заявявали невъзможност да издържат болниците и училищата, но наливали маса парични средства за изплащане на съкратени и уволнени, а така също за национализация на останалите държавни предприятия.
Отделно възмущение, според ексминистъра, е внезапното обявяване на Гърция за платежоспособна. Това „лицемерие” се прави, докато гражданите на страната избират правителство, което на свой ред последователно предава националното богатство на безграничната олигархия, а Европейската Централна банка възнамерява да придобие само толкова гръцки държавни облигации, колкото са необходими за скриване на държавната неплатежоспособност.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Той също така констатира, че „наблюдаваните от нас планини от натрупано частно богатства имат малко общо с предприемачеството”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
„Едва нищожен процент от печалбата на Джеф Безос, Илон Мъск или Уорън Бъфет е в резултат на създадена добавена стойност” – отбелязва Варуфакис. Само от средата на март тази година състоянието на 614 милиардери в САЩ се увеличило с 931 млрд долара и това не е станало в резултат на някакви иновации или изобретателност”.
„Те станаха по-богати докато спят, когато централните банки наводниха финансовата система с изкуствени пари, което доведе до рязко покачване цената на активите” – добавя гръцкият експерт.
Според заключението на Варуфакис, капитализъм повече няма, включително защото освобождаването от конкуренция, грандиозните платформени компании от типа на Amazon сформираха „техно-феодализъм”.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ