На срещата на министрите на външните работи на държавите от Източното партньорство с върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борел в Братислава, Грузия, Молдова и Украйна представиха съвместно заявление, свързано с плановете за по-тясна интеграция с Европейския съюз.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Както съобщава порталът „Грузия online”, трите държави са си поставили амцибиозната цел за постигане на „постепенна интеграция в единния пазар на ЕС”.
Министрите на външните работи на трите държави заявяват, че трябва да бъдат намерени нови възможности за разширяване на „четирите свободи” на ЕС, което ще подпомогне „създаването на общо икономическо пространство”.
Единният европейски пазар на ЕС се базира на принципите на четирите свободи на движение – на хора, стоки, услуги и капитали.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
В своето съвместно заявление министрите на външните работи подчертават, че „като европейски държави, които се отнасят с уважение към основополагащите ценности на ЕС след осъществяването на Споразумението за асоцииране и отчитайки волята на своите граждани”, Грузия, Молдова и Украйна „разглеждат възможността да подадат заявление за членство в ЕС, в съответствие с чл. 49”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
Министрите на външните работи подчертават, че европейската интеграция е „свободен избор” на техните народи и че другите държави са длъжни да се отнесат към него с нужното уважение. Според тях, този избор трябва да бъде освободен от оказването на възможен натиск от трети държави.
Грузия, Украйна и Молдова се обявяват за създаването на съвместен формат на диалог между тях и ЕС, в който ще бъдат обсъждани въпросите на интеграцията в ЕС в областта на транспорта, енергетиката, правосъдието, цифровата икономика и други.
Според министрите на външните работи на трите страни, срещата на върха на Източното партньорство през 2020 г. „трябва да определи дългосрочен, стратегически ориентиран към бъдещето дневен ред, който да очертае политическите цели и новите задачи пред Източното партньорство”. Това ще помогне ЕС и неговите източноевропейски партньори да изградят по-тесни взаимоотношения помежду си.
Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува
Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна
В заявлението се призовава ЕС да играе по-активна роля в урегулирането на конфликтите в региона.