На срещата на министрите на външните работи на държавите от Източното партньорство с върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борел в Братислава, Грузия, Молдова и Украйна представиха съвместно заявление, свързано с плановете за по-тясна интеграция с Европейския съюз.
Още: Франция има проблем с кокаина - двоен ръст на употребата в страната
Както съобщава порталът „Грузия online”, трите държави са си поставили амцибиозната цел за постигане на „постепенна интеграция в единния пазар на ЕС”.
Министрите на външните работи на трите държави заявяват, че трябва да бъдат намерени нови възможности за разширяване на „четирите свободи” на ЕС, което ще подпомогне „създаването на общо икономическо пространство”.
Единният европейски пазар на ЕС се базира на принципите на четирите свободи на движение – на хора, стоки, услуги и капитали.
Още: Руското контраразузнаване подлъгало украинския ГУР и му взело под носа 100 хил. долара
Още: Руската ПВО отслабва, Украйна едва сега започва: Анализ с данни
В своето съвместно заявление министрите на външните работи подчертават, че „като европейски държави, които се отнасят с уважение към основополагащите ценности на ЕС след осъществяването на Споразумението за асоцииране и отчитайки волята на своите граждани”, Грузия, Молдова и Украйна „разглеждат възможността да подадат заявление за членство в ЕС, в съответствие с чл. 49”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Официално: 117 ракети и дронове атакуваха Украйна, някои пробиха през ПВО (ВИДЕО)
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)
Министрите на външните работи подчертават, че европейската интеграция е „свободен избор” на техните народи и че другите държави са длъжни да се отнесат към него с нужното уважение. Според тях, този избор трябва да бъде освободен от оказването на възможен натиск от трети държави.
Грузия, Украйна и Молдова се обявяват за създаването на съвместен формат на диалог между тях и ЕС, в който ще бъдат обсъждани въпросите на интеграцията в ЕС в областта на транспорта, енергетиката, правосъдието, цифровата икономика и други.
Според министрите на външните работи на трите страни, срещата на върха на Източното партньорство през 2020 г. „трябва да определи дългосрочен, стратегически ориентиран към бъдещето дневен ред, който да очертае политическите цели и новите задачи пред Източното партньорство”. Това ще помогне ЕС и неговите източноевропейски партньори да изградят по-тесни взаимоотношения помежду си.
В заявлението се призовава ЕС да играе по-активна роля в урегулирането на конфликтите в региона.