Федералното министерство на правосъдието на Германия наложи две глоби на приложението за комуникация "Телеграм". Общата стойност на глобите е 5,125 милиона евро, съобщава "Шпигел".
Компанията собственик на приложението за съобщения бе обвинена в нарушаване на задължението за „поддържане на комуникационни канали в съответствие със закона“ (4,25 милиона евро глоба), както и в отказ да назначи упълномощен представител в Германия (875 хиляди евро глоба).
Законът за онлайн комуникационните програми в Германия задължава доставчиците на социални медии да предоставят канали за обратна връзка, така че потребителите да могат да докладват за съдържание, което нарушава националното законодателство. Освен това от платформите се изисква да назначат упълномощено лице или институция с адрес за кореспонденция в Германия, така че германските съдилища и власти да могат да им връчват правно обвързващи документи.
Глобите са наложени, защото от април 2021 г. германското министерство на правосъдието е направило няколко неуспешни опита да изпрати правни документи до централата на компанията в Дубай. През март т.г. министерството ги е публикувало в държавния вестник, но "Телеграм" не е отговорила и на това. Компанията-майка може да обжалва глобите, като подаде жалба до германското министерство на правосъдието, в противен случай ще се наложи да ги плати.
"Телеграм" в Германия става все по-критикувано приложение заради възможността за безплатно разпространение на материали с език на омразата. Приложението се използва главно от коронавирус-скептици, антиваксъри, теоретици на конспирацията и неонацисти.
Гласове в правителството вече настояват приложението да бъде забранено в Германия, ако социалната мрежа продължи да пренебрегва местните закони. Министърът на вътрешните работи на страната Нанси Федър обаче смята това за „последния вариант“.
Въпреки глобите и заплахите, обаче, "Шпигел" твърди, че "Телеграм" и германските власти все пак са създали директен частен канал за взаимодействие, чрез който приложението предоставя на германската полиция данни за потребители, които са подозрителни и биха могли да извършат престъпления.