Германската агенция за вътрешна сигурност предупреди днес за риска от "агресивна руска шпионска операция".
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Санкциите на Запада срещу Русия и подкрепата им за военните усилия на Украйна означават, че Кремъл има "повишен интерес" към събирането на информация, заяви в годишния си доклад Федералната служба за защита на конституцията (BfV), цитирана от БГНЕС.
"Войната на Русия в Украйна представлява нова ера и за вътрешната сигурност", заяви министърът на вътрешните работи Нанси Фезер в предговора към доклада. "По време на война ръководството в Кремъл разчита на работата на руските разузнавателни служби", каза Фезер.
Руските разузнавателни служби се опитват да "привлекат нови служители в Германия", както и да продължат ейността на съществуващите служители.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
В средата на април Берлин изгони редица руски дипломати поради опасения за шпионаж, което предизвика ответното експулсиране на 20 германски дипломати от Москва, съобщи АФП. Месец по-късно Русия наложи ограничение от 350 души на броя на германския персонал, който може да пребивава в Русия, като по този начин принуди стотици държавни служители и местни работници, работещи за германски институции в Русия, да напуснат страната. Берлин бързо отвърна на удара, като разпореди да бъдат затворени четири от петте консулства на Москва в Германия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
ОЩЕ: Полша обвини руснак, шпионирал армията ѝ и войските на НАТО
Освен Русия BfV посочва също и че Китай е едно от четирите "главни действащи лица", които шпионират Германия. Пекин е определен като "най-голямата заплаха във връзка с икономическия и научния шпионаж и преките чуждестранни инвестиции в Германия". "Структурата, въоръжението и обучението" на германската армия също са били на дневен ред за китайските разузнавателни служби, заяви BfV.
Другите две основни заплахи срещу шпионаж са Турция и Иран, а Фезер посочи и Северна Корея като държава, която е "силно ангажирана в разузнавателни операции" в Германия. Както Иран, така и Турция се фокусират върху лица и групи, считани за част от политическата опозиция на правителството, подчертава BfV.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)