Кристиан Пегел, министър на енергетиката, инфраструктурата и цифровите технологии на германската федерална провинция Мекленбург-Предна Померания, заявява в интервю за RT Deutsch, че е нерентабилно европейските държави да купуват американски втечнен природен газ, тъй като това ще струва повече от доставките от Русия. Според него, необходимостта от преобразуване на газ в течни и логистични разходи значително увеличава цената на доставките на гориво от САЩ, цитира немската медия РИА Новости.
Още: Плътно с Путин: Грузия ограничи чуждестранното финансиране за организации и частни лица
Министърът отбеляза, че по тази причина Вашингтон се опасява, че американските продукти няма да издържат на конкуренцията.
Пегел добави, че натискът на Белия дом върху проекта "Северен поток 2" тревожи компаниите и акционерите. "Вероятно сега на дъното на Балтийско море трябва да има около 10 милиарда евро, така че всички заинтересовани страни да имат причини да завършат проекта", каза той.
Министърът заяви, че всички европейски страни не одобряват опитите на САЩ да прекъснат строителството, пише БГНЕС. "Вярвам, че в Европа има консенсус: ако някоя държава извън региона на Балтийско море се намеси в суверенитета на европейската сигурност на доставките би било възмутително", са думите му. Пегел отбеляза, че действията на Вашингтон само допринасят за консолидирането на Европа по този въпрос.
Още: Евакуация от Газа: Берлин прибра 24 свои граждани и техни близки
Още: Ново правителство, нов късмет: Сърбия с непартиен премиер
В края на юли Сенатът на САЩ одобри нов бюджет за отбрана, който предвижда допълнителни ограничителни мерки срещу "Северен поток 2". Санкциите, които вече са в сила, се прилагат за организации, които се занимават с полагане на тръби, както и за застрахователни компании, участващи в това. Това принуди швейцарската Allseas да се откажe от работата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оцеля и даже разговаря: 80-годишна падна от шести етаж върху автомобил (ВИДЕО)
Още: В Курск гори един от най-големите заводи в Русия за производство на лагери (ВИДЕА, СНИМКИ)
Проектът се подкрепя от Германия и Австрия, които се интересуват от надеждни доставки на гориво. Строителството се подпомага и от Норвегия, чието правителство притежава 30 процента от акциите на Kvaerner, един от строителните предприемачи.