От прeхванатия от Русия разговор между висши германски военни за Украйна става ясно, че не е взето политическо решение за изпращане на крилати ракети "Таурус" на Киев. Това заяви днес министърът на отбраната Борис Писториус по време на пътуване до Швеция, цитиран от Ройтерс.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Шолц не иска Германия да бъде свързвана с поразени от ракети "Таурус" руски обекти
"В този разговор споменаваха постоянно, че все още няма политическо решение нито от страна на канцлера Олаф Шолц, нито от моя, по въпроса за изпращане на "Таурус" на Украйна", заяви Писториус на пресконференция. Според него, съюзниците на Германия не са разтревожени след скандала около разговора, записан от руснаци. Той каза, че вчера е информирал партньорите в Лондон и Вашингтон, че грешката е изолиран случай, предаде БТА.
Още: Огромен теч на данни от таен военен запис в Германия за ракетите "Таурус", има и руска връзка
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"Не са ядосани или разтревожени заради Германия, защото знаят, че имаме правила и че такива неща може да се случат", каза Писториус. Германският министър на отбраната заяви още, че думите на френския президент Еманюел Макрон, който призова съюзниците на Украйна "да не бъдат страхливи", не помагат за решаването на проблемите на Украйна. "Не се нуждаем от дискусии за това да имаме повече или по-малко смелост", каза Писториус, цитиран от Франс прес.
Още: Захарова със заплаха: Германия не е докрай денацифицирана
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Това всъщност не помага за решаването на проблемите, които имаме, когато става въпрос за оказване на възможно най-голяма помощ на Украйна", добави той. Френският президент "призна" днес, че е призовал за "стратегически скок", като намекна за възможността за изпращане на западни войски в Украйна. Макрон също така смята, че Европа навлиза в момент, "в който не трябва да бъдем страхливи". Шведският министър на отбраната заяви от своя страна, че е "важно да запазим (нашето) единство", за да подкрепим Украйна. Германия и Швеция подписаха споразумение за засилване на сътрудничеството си по военни въпроси, по-специално в областта на ученията.