Югоизточният украински град Мариупол в Донецка област беше напълно разрушен от Русия. Десетки хиляди цивилни граждани бяха убити или разселени. Възстановяването на града сега играе централна роля в руската пропагандна война. Според проучванията в нея участват и германски компании.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
История на разрушението
В една от най-ужасяващите битки по време на руската инвазия в Украйна седмици наред руските войски бяха обсадили Мариупол на Азовско море, като измъчваха населението с глад и не щадяха нито пациентите в болниците, нито цивилните, които се криеха в местния театър. Много от оцелелите бяха прогонени от армията на Владимир Путин. Големият град беше напълно разрушен, след като украинците сдадоха последната си крепост - завода "Азовстал".
Още: Няма къде да живеем. Изхвърлиха ни: Това, което остана от Мариупол (ВИДЕО)
Когато руското знаме бе издигнато върху разрушените сгради на Мариупол, започнаха строителните работи по изграждането на "новия" град - с руски жители (или русифицирани украинци), построен по поръчка на Кремъл.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Това е толкова важно за руската пропаганда, че дори Путин лично се е запознал с хода на работата миналата година. "Ще възстановим апартаментите, училищата, болниците, театрите и музеите", каза издирваният от съда в Хага диктатор за Мариупол.
Германски фирми помагат на Путин
Но кой ще му помогне в този проект? Репортерите от политическото списание Monitor на ARD се впуснаха в търсене на улики и видяха, че германски компании също играят важна роля във възстановяването на Мариупол. Информацията им е от годишните отчети на конкретните фирми, от уебсайтовете на компаниите, от снимки и видеоклипове - навсякъде има доказателства и улики, пише Tagesschau.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Още: Германска телевизия със скандален репортаж от Мариупол, Украйна поиска обяснение
В разследването се появява името на компанията Knauf. Германската семейна фирма от регион Франкония, провинция Бавария, е световен лидер в производството на мазилки. От дълго време тя гради бизнес в Русия. 4000 служители на Knauf продължават да работят там и след войната.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Снимка: "Телеграм"
Ръководителят на компанията Николаус Кнауф беше почетен консул на Русия в продължение на повече от две десетилетия. Той дори е сниман да се усмихва до Путин. Кнауф продължава дейността си в Русия дори след анексирането на Крим, а през 2018 г. определя последвалите санкции срещу Москва като "ужасни". Сега той пише до Monitor, че осъжда руската агресивна война срещу Украйна и следва всички санкции на ЕС. Николас Кнауф обаче продължава да дава работа на около 4000 души в Руската федерация и твърди, че реализира продажби за милиарди.
Още: 17 руски военни отровени в Мариупол, окупаторите забраняват алкохола в града
"Идеята, че ако имам дъщерно дружество в Русия, само на руски територии, това няма отношение към санкциите, е абсолютен мит и не може да бъде по-далеч от реалността", казва експертът по санкционно право Виктор Винклер.
Официален оторизиран дилър на Knauf публично обявява, че е изградил проект за жилищна сграда със строителни материали на Knauf от името на руското Министерство на отбраната.
Критики в Германия: "Knauf циментират руската власт в окупирана Украйна"
Родерих Кизеветер, който е член на Бундестага (германския парламент) от ХДС и е председател на Комисията по външни работи, осъжда участието на германски компании в строителните дейности в Мариупол. "Те се поставят в услуга на една война, която нарушава международното право", смята той. "Това е много очевидно при Knauf, защото те всъщност циментират руската власт в окупираните територии, включително в Мариупол".
Още: Застреляни в тила или заклани на плажа: Украинските партизани прочистват окупаторите в Мариупол
Но Knauf не е изолиран случай. На снимките и видеоклиповете, анализирани от Monitor, на многобройни строителни обекти могат да се видят бетонни блокове, увити в зелено фолио. Върху него е изписан надписът на германска компания от Мюнстерланд в Северен Рейн-Вестфалия - WKB Systems. Наред с други неща, компанията оборудва инсталации за производство на бетонни блокове.
Основен акционер е руският олигарх Виктор Константинович Бударин. Бударин използва германската си компания като доставчик за Русия. Митническите данни, с които журналистите разполагат, сочат, че в продължение на няколко години WKB Systems е доставяла цели системи за фабрики за производство на такива бетонни блокове на руска компания - очевидно същата, която "бетонира" руската власт в Мариупол.
Още: Историята на единствения защитник на "Азовстал", който не се предаде в плен и се измъкна сам (ВИДЕО)