Германското правителство отхвърли обвиненията пред Върховния съд на ООН, че Израел извършва „геноцид“ в Ивицата Газа и предупреди за „политическа инструментализация“ на обвинението, като обяви, че ще се намеси като трета страна пред Международния съд.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Говорителят на правителството Щефен Хебестрейт каза в изявление, че Израел има право да се защитава след нечовешката атака на Хамас на 7 октомври.
Той посочи, че Германия ще се намеси като трета страна пред Международния съд съгласно член, позволяващ на държавите да търсят разяснения относно използването на многостранна конвенция.
Германия не твърди, че е правно засегната от случая на Южна Африка и следователно не изисква разрешение от МС за намеса на трета страна.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Като страна по Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид от 1948 г., Берлин има право да присъединява дела и да излага своите аргументи по случая. Конвенцията е приета след Холокоста и определя геноцида като „действия, извършени с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Хебестрайт заяви, че Германия „възнамерява да се намеси като трета страна в основното изслушване“, което предполага, че Берлин ще се включи в основното дело на Южна Африка срещу Израел, в което съдът може да отнеме години, за да се определи дали Израел е нарушил Конвенцията за геноцида.
Съответно този ход едва ли ще повлияе на процедурите тази седмица - изслушвания, при които Южна Африка поиска от съда да принуди Израел да прекрати огъня. Решение по този въпрос се очаква в рамките на един месец.
„В светлината на германската история и престъпленията срещу човечеството на Шоа, германското правителство е особено ангажирано с Конвенцията на ООН за геноцида, подписана през 1948 г. след Холокоста", каза още Хебестрайт.
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Говорителят подчерта, че Конвенцията е „централен инструмент“ според международното право за предотвратяване на нов Холокост.
"Поради тази причина „ние сме твърдо против политическото инструментализиране на Конвенцията", добави той.
Хебестрайт призна, че мненията на международната общност за военната операция на Израел срещу Хамас в Газа са различни.
„Въпреки това германското правителство решително и изрично отхвърля обвинението в геноцид, повдигнато срещу Израел пред Международния съд. Обвинението няма фактическа основа“, отбеляза германецът, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Ердоган: Нетаняху няма къде да се скрие