Германия с подозрения, че австрийци са шпионирали в полза на Русия

21 октомври 2021, 13:44 часа • 1685 | прочитания

Властите в Германия са имали опасения, че руските специални служби получават помощ от служители на австрийското разузнаване, пише агенция Блумбърг.

Още: Нови палежи днес на автомобили Tesla в Берлин

Още: Накъде отиват финансите на Гърция? Мицотакис повиши гръцкия финансов министър

Според документа, с който агенцията разполага, Федералната служба по наказателни дела (ВКА) е отправила през 2019 г. към Виена обвинения, че двама австрийски агенти са предали на Москва конфиденциална информация.

В писмо от 9 октомври 2019 г. ВКА е поискала от Службата за борба с корупцията на Австрия доказателства във връзка със заподозрените и информация за хода на разследването. Няколко седмици по-късно официалните австрийски власти изпратили отговор, че не разполагат с данни за теч на разузнавателна информация към чужди секретни служби.

През септември Егисто От – един от споменатите в писмото австрийски разузнавачи, отхвърли обвиненията, че е предавал на Русия информация за националната сигурност или че е злоупотребил със служебното си положение.

Още: Украински националист застрелян като куче ден след европрисъда срещу Украйна заради Одеса'2014 (ВИДЕО, 18+)

Още: Исторически скандал: Съдия на ООН осъден за съвременно робство (ВИДЕО)

През 2020 г. бившият австрийски офицер бе признат за виновен за шпионаж в полза на Русия. По данни на следствието, в продължение на над 25 години той е снабдявал руското разузнаване с информация за въоръженията и бойните задачи на австрийските сухопътни и военновъздушни сили.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес