Германия отпуска допълнителна военна помощ за Украйна за 3 млрд. евро

19 март 2025, 22:50 часа • 1236 | прочитания

Правителството на Германия в оставка се съгласи да отпусне допълнителни 3 млрд. евро, което прави 3,3 млрд. долара, военна помощ за Украйна тази година. Това става, след като законодателите приеха планове за фискална реформа, показва документ на финансовото министерство, предаде Ройтерс. Ходът се възприема от обществеността като пробив, след като канцлерът в оставка Олаф Шолц настоя облекчаването на правилата за вземане на заеми да стане предпоставка за допълнителната помощ.

С нарастването на несигурността относно бъдещето на гаранциите за сигурност на САЩ при президента Доналд Тръмп, европейските държави са под все по-голям натиск да покажат своя ангажимент към Украйна във войната й с Русия, включително с военни разходи, пише агенцията. Още: До 1 трилион евро за отбрана: Германия с първа стъпка към мегаплан за превъоръжаване (ВИДЕО)

Според финансовия министър изискванията са изпълнени

Министърът на финансите Йорг Кукис е информирал бюджетната комисия на парламента, че изискванията за разрешаване на допълнителните средства са изпълнени, според заявление до комисията от неговото министерство.

В писмото министерството се съгласи на допълнителни разходи от 2,547 млрд. евро за тази година. Заедно с други суми, включително възстановяване от Европейския фонд за подпомагане на мира, Германия ще предостави 3 млрд. евро.

За годините от 2026 до 2029 Кукис планира да разреши ангажименти от 8,252 млрд. евро за военна помощ на Украйна, което ще доведе до над 11 млрд. евро. Още: Германия взе историческо решение за помощта в посока Украйна

Одобрението се очаква в петък

Очаква се бюджетната комисия да одобри средствата в петък, при условие че горната камара на Бундесрата приеме конституционната реформа.

Във вторник долната камара на парламента на Бундестага одобри сеизмичната промяна в германските фискални правила, насочена към увеличаване на военните разходи и съживяване на икономическия растеж.

Лидерите на ЕС се срещат в четвъртък и петък и сред темите, които ще обсъждат, е помощта за Украйна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес