Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас съобщи, че е изразил "недоволството си" пред американския си колега Майк Помпео по отношение на заплахите на Вашингтон да наложи санкции на германско пристанище заради "Северен поток 2", информира AFP.
В Берлин Маас беше запитан от репортер да коментира писмо на трима американски сенатори от миналата седмица, в което се заканват да наложат санкции на операторите на ключово германско пристанище, което участва в строителството на газопровода.
"Споменах го по време на телефонен разговор с Майк Помпео вчера и изразих изненадата и недоволството си", отговори той.
"Северен поток 2", енергиен проект за 10 милиарда евро, който е близо до завършване, ще удвои доставките на руски природен газ за Германия.
Миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп се подписа под законодателство, което засяга компаниите, които работят по "Северен поток 2" и "Турски поток".
Берлин обвинява САЩ, че със санкциите се намесват във вътрешните работи на Германия.
Но Украйна, Полша и балтийските държави се опасяват, че "Северен поток 2" ще осигури още по-голям контрол на руския лидер Владимир Путин върху важни енергийни потоци.
Пристанище Sassnitz е в избирателен район на канцлера Ангела Меркел. Германски медии тълкуват действията на САЩ като лична обида към Меркел.
Подкрепа за позицията на Германия беше изразена и от страна на Русия.
Москва разчита, че Берлин ще осъществи докрай проекта за изграждането на газопровода „Северен поток-2”, въпреки оказвания от страна на САЩ натиск, заявиха днес от руското външно министерство.
„Разглеждаме агресивните опити на САЩ да провалят строителството на „Северен поток-2” чрез въвеждането на екстериториални санкции срещу участниците в него като фрапантно нарушение на международното право от страна на Вашингтон и груба намеса във вътрешните работи на суверенни държави”, се казва още в руската позиция.
Русия потвърждава намерението си да завърши проекта, въпреки оказваното от САЩ противодействие и разчита, че правителството на Германия ще продължи да поддържа тази линия”.
На 11 август предстои среща между външните министри Хайко Маас и Сергей Лавров, като се очаква една от темите за разговор да бъде газопроводът по дъното на Балтийско море, на който активно се противопоставя Вашингтон.