Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия и Норвегия: НАТО да защитава подводната инфраструктура след атаките срещу "Северен поток"

01 декември 2022, 10:17 часа • 1487 прочитания

Лидерите на Германия и Норвегия заявиха в сряда, че ще поискат от НАТО да координира защитата на подводната инфраструктура на Европа в контекста на предполагаемите атаки срещу газопроводната мрежа "Северен поток".

Европейските държави засилиха бдителността около критичните съоръжения, след като през септември газопроводите "Северен поток" 1 и 2, които свързват Русия с Германия, се спукаха и изхвърлиха газ в Балтийско море. Инцидентът се превърна в точка на напрежение в енергийното противопоставяне между Запада и Москва след нахлуването на Русия в Украйна. Кремъл отрича да е саботирал тръбопроводите и се опита да обвини Великобритания за инцидента. Лондон отрича да е замесен.

Следователите откриха следи от експлозиви на мястото на инцидента и подозират, че тръбопроводите са били умишлено взривени.

ОЩЕ: ВИДЕО: Датска медия показа подводни кадри от повредения "Северен поток 2"

Застанал редом с норвежкия премиер Йонас Гахр Стьоре, германският канцлер Олаф Шолц заяви, че включването на НАТО по този въпрос ще изпрати важен сигнал. "Отнасяме се много сериозно към защитата на нашата критична инфраструктура и никой не бива да мисли, че атаките ще останат без последствия", каза той, цитиран от „Ройтерс“. "Тръбопроводите, телефонните кабели, интернет връзките са ключови линии за нашите държави и трябва да бъдат особено защитени“.

Осло играе ключова роля в доставката на газ за Европа, след като Русия намали износа. Шолц заяви, че сега Норвегия доставя около половината от нуждите на Германия.

Норвегия добива газ с пълния си капацитет и ще продължи да го прави през следващите години, каза Стьоре. "Ние носим особена отговорност за осигуряването на сигурни доставки на газ за Европа“.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че приветства предложението на Германия и Норвегия. "След неотдавнашния саботаж на газопроводите "Северен поток" ние увеличихме усилията си и е жизненоважно да направим още повече, за да гарантираме, че нашата морска инфраструктура ще остане защитена от бъдещи разрушителни действия", каза той.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес